1.539 kez okundu

Winrar nedir ne işe yarar

10 10 1.539 kez okundu incelendi

Bilgisayarların özellikle 1980’lerle birlikte, iş yaşamının ve günlük yaşamın hemen her alanına girebilmesinde önemli rol oynayan olgulardan bir tanesi, bilgisayarların çok büyük miktarda veriyi fiziksel olarak oldukça küçük bir hacimde saklayabilmeleridir. Geçmişte klasörler içerisinde, çoğu zaman rafları, zaman zaman da depoları dolduran kağıt yığınları, günümüzde herhangi küçük bir çocuğun çiğnediği bir sakız büyüklüğünde bir alanda aktarılabilmektedir.

Özellikle çok sayıda yazılı belgeyi işlemek ve aktarmak durumunda olan kişiler için bu son derece önemli bir gelişme olmuştur. Bununla birlikte, zaman zaman bilgisayar ortamında bulunan verileri taşıyan bilgisayar dosyalarının da daha az yer kaplamaları için sıkıştırılmaları gereksinimi ortaya çıkabilmektedir. Bunun çeşitli gerekçeleri bulunabilir. Bazı kişiler bilgileri olabildiğince az DVD ya da CD’de taşımak istedikleri için, ellerindeki tek CD ya da DVD’ye olabildiğince fazla veri aktarabilmek için ya da internette rahatça aktarabilmek için ellerindeki dosyaları daha az yer kaplayacak biçimde sıkıştırmak isteyebilirler.

Bilgisayarda bulunan dosyaları, yukarıda sayılan ya da başka gerekçelerle sıkıştırabilmek için, çeşitli yazılımların kullanılması gerekmektedir. Bu yazılımlardan önemli bir tanesi WinRAR adındaki yazılımdır. WinRAR yazılımını kullanmak yoluyla, MB’lar boyutundaki dosyaları KB’larla ifade edilebilecek büyüklüklüklere, GB’lar boyutundaki dosyaları MB’larla ifade edilebilecek büyüklüklüklere sıkıştırabilmek olasıdır. Elbette, her dosya türünün başka dosya türleri kadar sıkıştırılamayabileceğini hatırda tutmakta yarar vardır. Bazı dosyalar, doğaları gereği zaten sıkıştırılmış biçimdedirler. MP3 ve AVI dosyaları bu duruma güzel birer örnektirler. Bu gibi dosyaları, WinRAR gibi yazılımlar kullanmak yoluyla bile fazla sıkıştırabilmek ve az yer kaplar duruma getirebilmek pek olası değildir.

Gelen aramalar :

Yorum yap

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter