SEO

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO, “arama motoru optimizasyonu” veya “arama motoru optimize edici” için kullanilan bir kisaltmadir. Bir SEO ile çalismaya baslamak önemli bir karardir. Bir SEO, sitenizi iyilestirip size zaman kazandirabilecegi gibi sitenize ve itibariniza zarar da verebilir. Elde edebileceginiz avantajlarin yani sira sorumsuz bir SEO’nun sitenize verebilecegi zarari da arastirmayi unutmayin. Pek çok SEO ve diger acente ve danismanlar, web sitesi sahiplerine faydali hizmetler sunar. Iste bu hizmetlerden bazilari:

 • Site içeriginizin veya yapinizin incelenmesi
 • Web sitesi gelistirme konusunda teknik öneriler: örnegin, barindirma, yeniden yönlendirmeler, hata sayfalari, JavaScript kullanimi
 • Içerik gelistirme
 • Çevrimiçi is gelistirme kampanyalarinin yönetilmesi
 • Anahtar kelime arastirma
 • SEO egitimi
 • Belirli pazarlarda ve cografyalarda uzmanlik.

Google arama sonuçlari sayfasinin organik arama sonuçlari ve genellikle ödemeli reklamlar (“Sponsorlu Baglantilar” basligi altinda gösterilir) içerdigini unutmayin. Google ile reklam vermenizin, sitenizin arama sonuçlarimizdaki durumu üzerinde hiçbir etkisi olmaz. Google, ücret karsiligi siteleri arama sonuçlarimiza eklemez veya sitelerin siralamasini degistirmez. Organik arama sonuçlarimizda gösterilmenin maliyeti sifirdir. Web Yöneticisi Araçlari , resmi Webmaster Central blogu ve tartisma forumumuz gibi ücretsiz kaynaklarda sitenizi organik arama için nasil optimize edebileceginiz konusunda bol miktarda bilgi bulabilirsiniz. Bu ücretsiz kaynaklarin çoguna ve ödemeli aramaya iliskin bilgilere Google Web Yöneticisi Merkezi ‘nden erisebilirsiniz.

Bir SEO ile çalismayi düsünüyorsaniz ne kadar çabuk harekete geçerseniz o kadar iyi olur. SEO ile çalismaya baslamak için en uygun zaman bir siteyi yeniden tasarlamayi veya yeni bir site baslatmayi düsündügünüz zamandir. Bu sekilde SEO ve siz, daha en basindan sitenizin arama motorlarina uygun bir sekilde tasarlanmasini saglayabilirsiniz. Ancak, iyi bir SEO, mevcut bir siteyi de iyilestirmeye yardimci olabilir.

SEO’ya yöneltebileceginiz yararli sorulardan bazilarini asagida görebilirsiniz:

 • Geçmis çalismalarinizdan örnekler göstermeniz ve basari öykülerini bizimle paylasmaniz mümkün mü?
 • Google Web Yöneticisi Kurallarina uyuyor musunuz?
 • Organik aramaya ek olarak çevrimiçi pazarlama hizmetleri veya önerisi sunuyor musunuz?
 • Ne kadar zamanda, nasil sonuçlar bekliyorsunuz? Basarinizi nasil ölçüyorsunuz?
 • Sektörümdeki deneyiminiz nedir?
 • Ülkemdeki/sehrimdeki deneyiminiz nedir?
 • Uluslararasi siteler hazirlama konusunda deneyiminiz nedir?
 • En önemli SEO teknikleriniz nelerdir?
 • Ne kadar zamandir bu isle ilgileniyorsunuz?
 • Sizinle nasil iletisim kurabilirim? Sitemde yaptiginiz degisikliklerin tümünü benimle paylasip nedenleriyle birlikte önerileriniz hakkinda bana ayrintili bilgi verecek misiniz?

SEO’lar, müsterilerine degerli hizmetler verebilir; ancak etik kurallari gözetmeyen bazi SEO’lar, saldirgan pazarlamacilik anlayislari ve arama sonuçlarini haksiz biçimlerde kullanma girisimleri yüzünden tüm sektörü süpheli duruma düsürmüstür. Kurallarimiza aykiri uygulamalar, sitenizin Google’daki durumu üzerinde olumsuz etki edebilir ve hatta sitenizin dizinimizden kaldirilmasiyla sonuçlanabilir. Asagida dikkat etmeniz gereken bazi konular siralanmistir:

 • Size durup dururken e-posta gönderen SEO firmalarina ve web danismanliklarina veya acentelerine karsi tetikte olun.Sasirtici ama bizler de bu spam e-postalardan aliyoruz:”Sevgili google.com,
  Web sitenizi ziyaret ettim ve baslica arama motorlari ile dizinlerin çogunda bulunmadiginizi fark ettim…””Gece kilo verme”ye yönelik rejim haplari veya görevinden alinmis diktatörlerden fon aktarimina yardimci olma talepleri karsisinda gösterdiginiz süpheciligin aynisini arama motorlarina iliskin istenmeyen e-postalar için de gösterebilirsiniz.
 • Kimse Google’da birinci sira garantisi veremez.Siralama garantisi veren, Google ile ?özel iliskisi? oldugunu ileri süren veya Google’a “öncelikli gönderim” hizmetinin tanitimini yapan SEO’lara karsi dikkatli olun. Google için öncelikli gönderim yoktur. Aslinda, bir siteyi dogrudan Google’a göndermenin tek yolu URL Ekle sayfamizi kullanmak veya bir Site Haritasi kullanmaktir. Üstelik bunun için hiçbir ücret ödemeniz gerekmez.
 • Gizemli ve amaçlarini açikça ifade etmeyen sirketlere karsi dikkatli olun.Belirsiz konularda açiklama yapmalarini isteyin. SEO sizin adiniza giris sayfalari veya ?iskarta? etki alanlari gibi aldatici veya yaniltici içerik olusturursa, siteniz Google dizininden tamamen kaldirilir. En nihayetinde, is verdiginiz sirketlerin faaliyetlerinden siz sorumlu olusunuz, bu nedenle söz konusu sirketlerin size hangi amaçla “yardimci olduklarini” tam olarak bilmeniz gerekir. SEO’nun sunucunuza FTP erisimi varsa, sitenizde yapmakta oldugu tüm degisiklikleri açiklayabilmelidir.
 • Asla bir SEO baglantiniz olmamali.”Hepsi ücretsiz” baglantilarinin, baglanti popülerlik planlarinin etkisi veya sitenizin binlerce arama motoruna gönderme hakkinda konusan SEO’lardan uzak durun. Bunlar, baslica arama motorlarinin sonuçlarinda siralamanizi, en azindan sizin pozitif olarak düsündügünüz sekilde etkilemeyen yararsiz denemelerdir.
 • Makul bir biçimde seçim yapin.Bir SEO ile çalisip çalismayacaginizi düsünürken, sektör ile ilgili birkaç arastirma yapmak isteyebilirsiniz. Bunu yapabilmenin bir yolu elbette Google’dir. Basinda yer alan ders verici hikayeleri de inceleyebilirsiniz. Örnegin saldirgan bir SEO hakkinda çikan su makaleyi (Ingilizce) okuyabilirsiniz: http://seattletimes.nwsource.com/html/businesstechnology/2002002970_nwbizbriefs12.html . Google, özel sirketlerle ilgili yorumda bulunmamakla birlikte kabul edilmis is davranisinin açik bir sekilde kapsami disinda kalan uygulamalari takip eden ve kendilerini SEO olarak adlandiran firmalarla karsilasmistir. Dikkatli olun.
 • Paranin nereye gittigini anlamaya çalisin.Google, asla arama sonuçlarimizda daha iyi bir siralama sözü vermez; ancak diger pek çok arama motoru tiklama basi ödeme veya ekleme basi ödeme sonuçlarini normal web arama sonuçlariyla birlestirir. Bazi SEO’lar size, arama motorlarinda üst siralara yerlestirme sözü verecek ancak sizi arama sonuçlari yerine reklam bölümüne yerlestirecektir. Birkaç SEO diger arama motorlarini ?kontrol? ettikleri görünümü yaratmak ve kendilerini tercih edilen konumunda göstermek için teklif fiyatlarini gerçek zamanli olarak degistirecektir. Reklam hizmetimizin sektöre açik bir sekilde damgasini vurmasindan ve arama sonuçlarimizdan ayrilmis olmasindan dolayi bu oyun Google’in isine yaramaz, ancak herhangi bir SEO’ya hangi ödemelerin kalici eklemeye/kayda hangilerinin geçici reklama ayrildigini sorun.
 • Bir web sitesi sahibinin karsilasabilecegi en yaygin suiistimaller nelerdir?

En yaygin hile, aldatici yönlendirmeler vasitasiyla kullanicilari siteye yönlendiren “gölge” etki alanlarinin yaratilmasidir. Söz konusu gölge etki alanlarinin sahibi genellikle, müsterinin adina çalistigini iddia eden SEO’lardir. Bununla birlikte iliskiler bozuldugunda SEO etki alanini farkli bir siteye hatta bir rakibin etki alanina yönlendirebilmektedir. Böyle bir sey oldugunda, müsteri SEO’nun tümüyle sahip oldugu rakip siteyi gelistirmek için ödemede bulunur.

Diger bir hatali uygulama ise, anahtar kelimelerle yüklü ?giris? sayfalarini müsterinin sitesinde herhangi bir yere yerlestirmektir. SEO bu uygulamanin daha fazla sorgu yapilabilmesi için sayfayi daha uygun hale getirecegi sözünü verir. Bu, dogasi geregi yanlistir; çünkü tek tek sayfalar çok çesitli anahtar kelimeler ile nadiren alakalidir. Bununla birlikte söz konusu hilelerin daha sinsisi, bu giris sayfalarinin, genellikle SEO’nun diger müsterilerine ait gizli baglantilari içermesidir. Bu tür giris sayfalari sitenin baglanti popülerligini yavas yavas azaltmakta ve siteyi çirkin ve yasadisi içerige sahip sitelere SEO ve SEO’nun diger müsterilerine yönlendirmektedir.

 • Dikkatli olunmasi gereken diger noktalar nelerdir?
  • gölge etki alanlarina sahipse
  • giris sayfalari üzerine diger müsterilerine ait baglantilari koyuyorsa
  • adres çubugundaki anahtar kelimeleri satmayi teklif ediyorsa
  • gerçek arama sonuçlari ile arama sonuçlari sayfalarinda görünen reklamlari ayirt etmiyorsa
  • siralamayi, sadece herhangi bir sekilde zaten bulabileceginiz anlasilmasi güç, uzun anahtar kelime gruplari üzerinde garanti ediyorsa
  • birden çok takma ad veya sahte WHOIS bilgilerini kullaniyorsa
  • trafigi “sahte” arama motorlarindan, casus yazilim veya kötücül yazilimlardan aliyorsa
  • Google dizininden kaldirilmis veya Google’da listelenmeyen etki alanlarina sahipse

Kötü niyetli bir SEO karsisinda dikkat etmeniz gereken birkaç uyari isareti vardir. Tüm isaretleri bu listede siralamak mümkün olmadigindan herhangi bir süpheniz varsa, içgüdülerinize güvenmeniz gerekir. Lütfen, su durumlarda SEO’yla çalismayi birakmaktan çekinmeyin:

Bir SEO tarafindan herhangi bir sekilde aldatildiginizi düsünüyorsaniz, bu durumu raporlayabilirsiniz.

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter