Yazılanlar da ‘E-ticaret nedir’

E-Ticaret Temaları – OpenCart

E-ticaret siteleri günümüzde elinde ürünü olan kişilerin ürünlerini internet üzerinden de satabilmesi için oluşturulmuş web siteleridir. Bu e-ticaret sitelerinin bazıları açık kaynak kodlu hazır sitelerdir bazıları da özel yazılım ki bu daha profesyonel ve daha sağlıklı olanıdır. Hazır ve açık kaynak kodlu e-ticaret sitesi denilince akla gelen ilk isimlerden birisi de opencart’dır.

E-Ticaret Projelerinde Siparis No Oluşturmak

E-Ticaret sitelerinde alınan siparişleri database tarafına kaydederken siparis veren kullanıcılara,siparis durumlarını takeip edebilmek yada teknik destek alabilmeleri için identity(benzersiz) bir sipariş nosu oluştururuz.Bunu Guid nesnesi yada custom kendi yazıdığımız bir sınıf ile yapabiliriz.Ben burada genellikle kendi kullandığım bir yöntemi paylaşacağım.Bu uygulamada benim için önemli olan aslında siparis no oluştururken kullanıcı ve siparis bilgilerini de kullanıp biraz daha mantıklı bir sipariş no’su oluşturmak olucaktır.Bu nedenle siparis no’sunun başına rastgele iki harf daha sonrasında ise sipariş veren kullanıcının UyeId gibi bir Id’sini ve Siparişler tablosuna kayıt olduktan sonra bu siparişe verilen identity Siparis Id yi veriyorum.(SiparisId’yi de işin içine katmam oluşturulacak olan SiparisNo’sunu tamemen identity yani benzersiz yapıcaktır.)

E-Ticaret'te satış hacimleri 2012'de iki katına çıkacak

e-Ticaret’te satış hacimleri 2012’de iki katına çıkacak…

Deloitte, “Yeni finansal ortama göre pozisyon almak” başlıklı rapor serisini yayımlamaya başladı.

Deloitte, hızla büyüyen ve gelişen online ticaret ve ödeme pazarının durumunu irdeleyen raporunda, e-Ticaret platformlarının elektronik cüzdanları tanıtmasıyla geleneksel ödeme şirketleri önemli pazar kayıpları ile karşılaştı. Yeni dönemde online ticaret ve ödeme, büyüme anahtarlarından biri olmakta ve bütün şirketlerin yeni koşullara göre yeniden pozisyon alması kaçınılmaz.

E-Ticaretin Görevleri nelerdir ?

Rekabet artışı, yerel pazarların daralmaya başlaması sonucunda hızlı ve güvenli internetin yaygınlaşması ile elektronik ticaret, ticari işlemlerin yürütülmesinde vizyonel ve etkin bir araç haline gelmiştir. E-ticaret, tüm dünyada ticaretin serbestleştirilmesi eğilimi ile birlikte, son on yılda yaşanan ve bilgi iletişimini kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin bir ürünü olarak kurumların hedeflerine hızlı olarak ulaşmalarını sağlayan stratejik bir araç olarak ortaya çıkmıştır.

E-Ticaretle neleri ve ne kadar kazanırsınız?

E-ticaretin amacı işinizi değil internet üzerinden çalışan sistemlerin desteğini arkasına alarak işinizin işleyiş şeklini değiştirmek ve hızla değişen pazar teknolojisindeki yerinizi almanızı sağlamaktır.

E-ticaret nedir ne işe yarar nasıl yapılır ?

Konumuz e-ticaret, bu konu ile ilgili birçok yazı bulabiliriniz ama hep aynı kalıplar üzerine oturtulmuş metinlerdir bunlar. Biz ise işin bize getirecekleri ve götüreceklerinden bahsetmeliyiz. Belki de bazılarınız bunu okuduğunda “ah keşke daha önceden bu tarz bir şey çıksaydı da okusaydım” diyebilir. Umarım hepimize bir şeyler katar.

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter