Yazılanlar da ‘3d max dersleri’

3d max de kafes yapımı

Bu derste bir kafes yapmayı öğrenelim. Bu işlemi yaparken lattice komutunu kullanacağız. Aşağıdaki şekilde ve ölçülerde bir kapsül çiziyoruz. Gelen aramalar :3d max dersleri3d max cizim nasıl yapılır3d max çizimi nasıl yapılır

3D Max ile Kopyalama (clone) İşlemi

3d max programında diğer programların aksine kopyalama işlemi copy değil de clonlama olarak adlandırılır. Bunu sebebi clone komutunun 3 ayrı alt seçeneğinin bulunmasıdır.

İlk önce basit bir klonlama işlemi yaparak dersimize başlayalım.

Objemiz seçili iken sağ tuş clone komutu ya da edit / clone komutu kopyalama işlemimizi yapacaktır.

3d max de bina ön cephe yapımı

Bir binanın bir cephesinin yapımını anlatmaya çalışacağım.

Bu çizimi yaparken 2 boyuttan 3 boyuta geçerek yapmaya çalışacağız.

Öncelikle front ekranında aşağıdaki ölçülerde bir rectangle çiziyorum.

3D Max Kullanımı Pencere Ve Kapı Boşluklarının Yapılması

Bu derste bidge, extrude, hide, line komutlarını kullanarak pencere ve kapı boşluklarının nasıl yapılabileceğini öğrenelim.

Daha önceki derslerin birinde pencere boşluğunu açmak için Boolean komutunu göstermiştik. Şimdi başka bir yoldan bu işlemi yapmaya çalışacağız.

Ön bilgi olarak Autocad programında çizilmiş bir projeyi kullanacağız. Ben projedeki gereksiz çizgileri sildim. Katman isimleri verdim. ( duvar, pencere, kapı, balkon katmanları) Bu katmanları kullanarak Polyline komutuyla tekrar çizdim.

Öncelikle File menüsü /İmport komutunu kullanarak Autocad projemizi max programının içine alıyoruz.

3D Max Komutlarının Anlamları

Bu yazıda 3D Max’te hangi komutun ne manaya geldiğini Türkçe’ye çevirmeye çalıştım. Yeni başlayan arkadaşlarımız için faydalı olacağı düşüncesindeyim.

3D Max İle Neler Yapılabilir

Bu dersimizde günümüzde animasyon ve çizim alanında en çok kullanılan programlardan bir tanesi olan 3D Max programı ile neler yapabileceğimizi anlatıyorum.

3D Max bugün çizim ve animasyon alanında en çok karşımıza çıkan programlardan bir tanesidir. Bugün her alanda kullanılan bir programdır. Bu alanların en başında animasyon ve reklam filmleri, oyun grafikleri,makina grafikleri,otomobil grafikleri, animasyon grafikleri gelmektedir.

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter