Yazılanlar da ‘veritabanı nedir’

Sql dersleri – giriş

Veri tabanı nedir, nasıl oluşturulur, nerelerde kullanabiliriz detaylarıyla anlatmaya başlayacağım. 1. bölümde sizlere veri tabanı oluşturma ve silme işlemlerini nasıl yapabiliriz bunları göstereceğim. İlk dersimize başlıyoruz.

Veritabanı nedir?

Veri tabanı düzenli bilgiler topluluğudur. Kelimenin anlamı bilgisayar ortamında saklanan düzenli verilerle sınırlı olmamakla birlikte, daha çok bu anlamda kullanılmaktadır. Bilgisayar terminolojisinde, sistematik erişim imkânı olan, yönetilebilir, güncellenebilir, taşınabilir, birbirleri arasında tanımlı ilişkiler bulunabilen bilgiler kümesidir. Bir başka tanımı da, bir bilgisayarda sistematik şekilde saklanmış, programlarca işlenebilecek veri yığınıdır. (bkz. Wikipedia) SQL kodları yazarken hangi programı kullanabilirim? SQL sorgularını yazarken birçok yardımcı program kullanılabilir. Ben dersleri anlatırken SQL Server 2005’e göre anlatacağım.

Oracle Nedir Nasıl Öğrenilir?

İş zekası ile entegre çalışabilen ürünleri ile zirvedeki yerini sağlamlaştıran ve gücüne güç katan Oracle’ın nasıl öğrenilebilir? Sertifikasyon sistemi ve Oracle DBA’lerin kazancı nasıl? Türkiye’de Oracle bilen eleman ihtiyacı nedir?

1977 yılında kuruluşundan bu yana veri saklama ve sağladığı çözümler nedeni ile zirvede bulunan Oracle Microsoft ve IBM’den sonra dünyanın 3. büyük yazılım firmasıdır. Daha çok büyük ve kurumsal firmalar tarafından tercih edilen Oracle sağladığı avantajlar ve sunduğu çözümler nedeni ile yapılan seçimin doğru olduğunu kanıtlamaktadır.

Peki maliyeti bu kadar yüksek olan bir veri tabanının seçilmesinin nedenleri nedir?

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter