6.346 kez okundu

Oracle Nedir Nasıl Öğrenilir?

10 10 6.346 kez okundu incelendi

İş zekası ile entegre çalışabilen ürünleri ile zirvedeki yerini sağlamlaştıran ve gücüne güç katan Oracle’ın nasıl öğrenilebilir? Sertifikasyon sistemi ve Oracle DBA’lerin kazancı nasıl? Türkiye’de Oracle bilen eleman ihtiyacı nedir?

1977 yılında kuruluşundan bu yana veri saklama ve sağladığı çözümler nedeni ile zirvede bulunan Oracle Microsoft ve IBM’den sonra dünyanın 3. büyük yazılım firmasıdır. Daha çok büyük ve kurumsal firmalar tarafından tercih edilen Oracle sağladığı avantajlar ve sunduğu çözümler nedeni ile yapılan seçimin doğru olduğunu kanıtlamaktadır.

Peki maliyeti bu kadar yüksek olan bir veri tabanının seçilmesinin nedenleri nedir?

http://www.sanalkurs.net/images/dersler/Ders009.jpg

Neden Oracle?

 • Ürün yelpazesinin genişliği. (İş zekası Uygulamaları, Performans Yönetimi Ürünleri, Veri Depolama Ürünleri vs.)
 • Büyük miktarda veri tutabilme ve veri alanlarını belirleme,
 • Verilerle yapılan işlemlerde kolaylık ve esneklik,
 • Güvenlik,
 • Çoklu kullanıcı desteği. Aynı anda birden fazla kullanıcıya veri bütünlüğü bozulmadan hizmet verebilmektedir.
 • İşletim sistemleri ve veri dilleri ile uyum sorununun olmaması,
 • Uzun süre kapatılmadan çalışabilme imkanı,
 • Yetkisiz erişimleri engelleme ve kontrol etme gibi nedenlerle tercih edilmektedir.
 • Oracle tüm dünyada ve Türkiye’de bu kadar popüler olmasına rağmen bu alanda çok fazla eleman açığı bulunmaktadır. Bu kadar büyük bir sistemin içinden çıkmak herkesin yapabileceği bir şey değil, ondan olsa gerek.

  Bilgisayar alanında elemana en çok ihtiyaç duyulan alan yine bu alandır.Peki bu kadar iyi bir sistemi yönetebilmek ve iyi paralar kazanabilmek için nerden başlamalı ve nasıl Oracle öğrenmeli?

  Oracle Nasıl Öğrenilebilir?

  1) Öncelikle Oracle öğrenmek için mükemmel bir alt yapıya sahip olmak zorunda değilsiniz. Yani temel anlamda bir şeyler bilen herkes Oracle öğrenebilir. Sıfırdan öğrenmeye yardımcı olacak dokümanlar ve kurslar vardır. Ama tabi ki temelde var olan T-SQL bilgisi ile de bu iş daha hızlı ve daha kolay hale getirilebilir.

  2) Oracle ile ilgili çok fazla Türkçe doküman olmaması nedeniyle, İngilizce kaynak ve forumlardan yararlanabilmek için ingilizcenizin belli bir seviyede olması gerekmektedir.

  3) Topluluk liderleri Thomas Kyte, Jonathan Lewis ve Steven Feuerstein’ın makale ve kitapları kullanılabilir.

  4) Öğrenilen konu ardından uygulamalar yapılması gerekmektedir.Konu hakkındaki teknik bilgiler öğrenildikten sonra yapılan alıştırmalar ile bu bilgiler pekiştirilmelidir.

  5) Pl/Sql bilginiz arttıkça Forms/Report ve Apex gibi geliştirme ortamlarında zorlanmadan bişeyler yapmaya başlayacaksınız.

  6) McGraw Hill OCP Oracle Database 10g Certification All-in-One Exam.Guide kitabı başlangıç için çok iyi anlatımı olan ve tavsiye edilen kitaplardan bir tanesi.

  7) Ayrıca şu dokümanlar Oracle öğrenmede sizlere yardımcı olacaktır:

  http://www.oracle.com/technology/getting-started/index.html
  http://tonguc.files.wordpress.com/2009/06/oracle-introduction-for-newbies.doc
  http://docs.oracle.com
  http://www.oracleforum.info (Türkçe)
  – Oracle PL/SQL best Practices, Steven Feuerstein

  http://www.sanalkurs.net/images/dersler/Ders010.jpg

  Oracle Sertifikasyon
  Oracle ile ilgili temel bilgileri öğrendikten sonra daha iyi bir kariyere sahip olmak ve bu yönde ilerlemeyi devam ettirmek amacı ile bazı sertifikalara sahip olmak gerekir.

  OCA ==> OCP ==> OCM

  sertifikaları ile bu alanda daha iyi bir kariyer sağlanabilir.

  OCA (Oracle Certicated Associate): OCP den önceki adımdır. Sınava girmeden önce Daha önce çıkmış sorular çözülerek pratik yapılabilir.

  OCP (Oracle Certicated Professional): Bu sertifikayı alması için kişinin 3 sınavı geçmesi gerekmektedir. OCP eğitim ve sertifikası sadece yetkili merkezlerden alınabilir.

  OCM (Oracle Certicated Master): OCM sınavları dünyada sayılı yerler arasında yapılıyor şu anda ve Türkiye bu sayılı yerler arasına girmiyor.

  Sınav ücretlerine gelince 125 dolardan başlamaktadır.

  Hangi Bölümlerde Çalışabilirler?

  OCP sertifikası sahibi olduktan sonra iyi bir DBA’in iş bulma imkanı oldukça kolaydır. Çünkü zaten bu alanda her zaman personel açığı bulunmaktadır. Oracle daha çok kurumsal firmalar ve bankalar tarafından tercih edildiğinden DBA’lerde bu gibi firmaların IT departmanlarında çalışma imkanı bulabileceklerdir.Turkcell, Ford, Erpiliç firmaları, Oracle kullanan kurumsal firmalardan sadece 3’ü.

  Sadece Oracle bilmek yeterli mi?

  Bilindiği gibi Oracle veri tabanı bir çok ürün ve teknolojiye sahip olmasına rağmen ne yazık ki Türkiye’de sadece Oracle bilerek iş bulmak pek kolay olmayacaktır. Genelde iş ilanlarında aranılan özelliklerin başında Oracle ile birlikte Java, Perl/Phyton, Unix Sistem, Network, Shell Scripting, .Net bilmek yapacağınız başvurularda rakiplerinizin arasından öne çıkmanızı sağlayacaktır.

  Oracle DBA’ler ne kadar kazanırlar?

  Oracle DBA’lerin diğer bölümlerdeki bilişim elemanlarına göre daha fazla kazandığı aslında genelde bilinen bir şeydir. Bunun nedeni de Oracle’ın büyük firmalar tarafından tercih edilmesine rağmen bu alanda çok fazla kalifiye eleman bulunmamasıdır. Hal böyle olunca Oracle DBA’ler el üstünde tutulan kişiler oluyor. Biraz maliyetli bir database, ama zaten bu maliyeti veren işverenler çalışanlarına da gerekli değeri veriyorlar. Ama yine de iyi para kazanmak kişinin kendi elindedir. Yeni öğrenenle, bu işe yıllarını atamış kişi aynı kazanmaz; bu yüzden aralık geniş. 2.000 ile 15.000 arasında bir miktar söz konusu. Ama genelde büyük firmalar kalifiye bir elemana büyük ücretler ödemektense işe yeni başlamış kişileri tercih ediyorlar.

  Türkiye’de Oracle bilen eleman ihtiyacı nedir?
  Türkiye de Oracle sertifikalı uzman sayısı dünya standartlarının oldukça altında. Binlerce nitelikli eleman açığına rağmen yalnızca 600 kişide OCP bulunmaktadır. Bu oran ne kadar fazla kalifiye elemana ihtiyaç olduğunu açıklamaktadır.

  Son olarak sadece OCP sertifikası alınarak kalifiye eleman olunmayacağını baştan kabul etmek gerekir.Bilişim uzmanları kişilerin bu alanda gelişmelerini sağlamaları ve kalıcı olmaları için öncelikle çeşitli kaynaklardan yararlanarak kendilerini geliştirmelerini, ardından OCP’ye sahip olmalarını önermektedir.

  Ve Yararlı Linkler :

  H. Tonguç Yılmaz Oracle üzerine tuttuğu kendi blogunda (http://tonguc.wordpress.com) biz Oracle meraklıları için bazı linkler paylaşmış. Aynen aktarıyorum:

  – Ücretsiz Oracle Database 10g Express sürümü (yaklaşık 210 MB, Windows veya Linux için) indirilip yüklenmeli ve denemeler için kullanılmalı; http://otn.oracle.com/xe
  – Yine ücretsiz iki Oracle geliştirme ortamı; http://otn.oracle.com/sql-developer ve http://otn.oracle.com/jdev
  – OTN, Oracle Teknoloji Ağı; http://otn.oracle.com
  – OTN tartışma forumu; http://forums.oracle.com
  – AskTom tartışma forumu; http://asktom.oracle.com
  – Ücretsiz üye olunan aylık Oracle dergisi; http://www.oracle.com/oramag
  – Ücretsiz üye olunan Türk veritabanı yöneticileri ve uygulama geliştiricelerinin bilgi paylaşım grubu; http://groups.yahoo.com/group/OracleTURK

  Gelen aramalar :

  Yoruma kapali.

  Barış Ozcan Facebook Sayfasi
  Barış Ozcan Twitter