1.947 kez okundu

3D Max İle Neler Yapılabilir

10 10 1.947 kez okundu incelendi

Bu dersimizde günümüzde animasyon ve çizim alanında en çok kullanılan programlardan bir tanesi olan 3D Max programı ile neler yapabileceğimizi anlatıyorum.

3D Max bugün çizim ve animasyon alanında en çok karşımıza çıkan programlardan bir tanesidir. Bugün her alanda kullanılan bir programdır. Bu alanların en başında animasyon ve reklam filmleri, oyun grafikleri,makina grafikleri,otomobil grafikleri, animasyon grafikleri gelmektedir.
3D Max’da hayalini kurduğumuz bir objeyi tüm ayrıntılarıyla modelleyebiliriz. Reklamlarda izlediğimiz veya animasyonlarda izlediğimiz çoğu obje 3D Max ile çizilmektedir.

Oynadığımız bazı oyunlardaki çizimler, oyunlardaki karakterlerin çoğu 3D Max programı ile çizilmektedir. Burada örnek verecek olursak dikkat etmemiz gereken bir nokta var ki 3D Max programı ile oyun yapamayız. Sadece oyundaki mekanın ve karakterlerin modellemesini yaparız. Oyunları ise herhangi bir programlama dili ile yapabiliriz.

Şöyle ki bir karakterin yüz ifadesini 3D Max’da çizip, o yüzün hareketini oyunu yapacağımız programda yapabiliriz.

Mimari alandaki çizimlerde de yine 3D Max programından yararlanılır. Örnek verilicek olursa mimarlar genelde AutoCad programını kullanılırlar fakat çoğu 3D Max’tan yararlanır. Nedeni ise 3D Max görsellik açısından gelişmiş bir programdır.

Tabi bu örnekler çoğaltılabilir. Günümüzde 3D Max ile ilgili eğitim veren pek çok kurum ve pek çok web sitesi vardır. Öğrenim süreci biraz emek istese de sonuç olarak pekçok alanda çizimler yapıp, kendinizi geliştirebilirsiniz.

Gelen aramalar :

Yoruma kapali.

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter