1.344 kez okundu

Domain Fiyatları 2012

10 10 1.344 kez okundu incelendi

Domain nedir ?

Bir örnek ile açıklamak gerekirse nasıl her çocuğa bir isim veriliyor o artık onun adı ve kimliği oluyorsa domain de sanal alemdeki isimler(alan adları) dir. Alan adları en fazla 10 yıl süre ile kiralanabilir. Bizim ülkemizde de alan adları ODTÜ tarafından yönetilmektedir.

Domain Fiyatları

Ülkemizde domain fiyatları ortalama 7 -8 $ civarında satılmaktadır. Türkiye de de .com, .net, .org gibi domain satan yerler arasında ilk akla gelen isimtescil.net  ve .tr uzantılı domain satan yer olarak nic.tr gelmektedir.

Verisign firması da 2012 yılı ocak ayının 15’in den sonra domain fiyatlarında %7 ile %10 arasında bir zam yapılacağını açıkladı.

Yeni bir domainin yaklaşık olarak 8 dolar olduğunu varsayarsak %10’luk bir zamla 8.8 $ dolar gibi fiyata satılacak. Tek bir domain için düşünüldüğünde büyük bir rakam değil ancak elinde yüzlerce domain olan kişiler için her yıl ekstra bir masraf olacaktır.

Dünyada ki toplam domain sayısının yaklaşık 220 milyon olduğunu düşünürsek %10’luk bir zamın ne derece büyük olduğu daha iyi anlaşılıyor. Top Level Domain (TLDs) olarak adlandırılan .com ve .net uzantıları ciddi anlamda arttı. Bu alan adları geçen yıla göre %5.9’luk büyüme ile toplam 112 milyona ulaştı.

 

Yorum yap

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter