635 kez okundu

Domain nedir

10 10 635 kez okundu incelendi

Domain (alan adı), sahip odluğunuz şirketin internet üzerindeki  kimliğidir. İnternette yer almak için başvurduğunuzda size bir internet protokol  numarası verilir.Buna IP adresi (İnternet Protokol Adres) denir. İnternette bulunan her bilgisayarın farklı bir IP adresi  vardır.İnternetteki diğer bilgisayarlarla iletişim kurabilmek bu IP  adresleri aracılığıyla olmaktadır.Domain ise bu IP adresi denilen numaranın bir  görüntüsüdür.

Browserın adres çubuğuna IP numaralarını yazmak yerine o IP  numaralarının  kodlandığı domainleri yazarak istenilen siteye ulaşılır.

Kısacası domain hafızada kalması zor olan IP numarlarının yerine  harfler şeklinde kodlanarak istenilen yere ulaşmanın kolaylaşmasını sağlar.Domain isminizin bir  başka değişle alan adınızın uygun kolay ve hatırlanabilir olması  önemlidir.
Sahibi olduğunuz firmanın, kafanızda kurduğunuz bir web sitenin yada  markanız için hala domain almadıysanız bunu en kısa zamanda  gerçekleştirmeniz  yararınıza olacaktır.

Günümüzde birçok firma bunu zamanında yapmadığı  için ya çok yüksek ücretler ödeyerek isimlerini alıyor ya da çok farklı  ve uygun olmayan isimler altında internette bulunmaktadır.

Yorum yap

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter