1.904 kez okundu

Cisco nedir?Cisco cihazları nelerdir?

10 10 1.904 kez okundu incelendi
Cisco nedir? Günümüzde kullanılan Cisco cihazları nelerdir? Hangi alanlarda kullanılıyor?

Cisco System nedir?

Cisco system dünya üzerinde kurulu olan internet ağ alt yapısında bulunan aktif cihazların %80 inden fazlası cisco system cihazları ile yönetilmekte ve çalışmaktadır.Böyle büyük bir sistemin başında böyle bir firmanın gelmesi demek ciddi anlamda sorumluluk ve ciddi anlamda elektronik gelişmeler olması demektir. Cisco firması gün gün yeni ar-ge araştırmaları yaparak, kendi cihazlarnın teknik alt yapısını oluşturarak kendi içerisinde bir ağ kurmaya çalışmıştır. Dünya da 2006 yılından itirabaren 1 milyardan fazla bilgisayar kullanıcısı olduğu düşünülürse,bu sistemin günümüz de ne kadar gelişmekte olduğunu ve alt yapısının sağlam çalışabilmesi için de sertifikalı uzmanlara ihtiyac duyduğu ortaya çıkmaktadır.Bu nedenden dolayı cisco system firması ülkelerde gelişmiş akademiler acarak kendi ara elemanını yetiştirip kendi cihazlarının teknik servisine cevap verecek kişilere ulaşmaktadır. ülkemiz de bir çok alanda kullanılmakta olan cisco cihazları bakım,onarım,kurulum,yazılım yüklenmesi,takip gibi aşamalarda ilgilenecek eleman sıkıntısı çekmektedir.

Bu sorunun açılması için ülkemiz de 3-4 tane akademi de özel eğitim verilmekte ve devlet üniversitelerinde bilgisayar bilimleri uygulama araştırma merkezlerinde öğrencilere bu alanla ilgili bilgi ve becerileri sınanmaktadır.

Cisco cihazı olarak tanımladığımız cihazlar router, switch, firewall, ip telefon bunun gibi gelişmekte olan bir çok cihaz bulunmaktadir.

Network alt yapısı gün gün kendini geliştirerek alt yapısında elamanlara ihtiyac duymakta ve yeni iş alanları açmaktadır?6 trilyon dolarlık bir sektör haline gelmiştir.Cisco sertifikasına sahip olan kişiler bir çok bilgi işlem firmasında iş bulabilmekte.freelancer olarak firmalara network uzmanı olarak destekde bulunmaktadır..

http://www.sanalkurs.net/images/dersler/3_1.jpg

<sanalkurs>

Gelen aramalar :

Yorum yap

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter