1.381 kez okundu

CCNA (Cisco Certified Network Associate) Nedir?

10 10 1.381 kez okundu incelendi

Cisco System firması kendi bünyesinde oluşturmuş olduğu yeni network cihazlarının bakım kurulum onarım gibi alt yapılarının iyileştirilmesi için dünya çapında oluşturduğu bir akademi ağı vardır. Bu ağ içerisinde öncelikli eğitim sırası üniversitelerde daha sonra özel eğitim kurumlarında verilmektedir. Bu akademilerde Cisco System firmasının cihazları tanıtılması ile başlayan derslerle, konfigürasyonları, senaryolar yaratılarak network ağının nereden geçmesi gerektiği planlamaların ve raporlamaların nasıl yapılacağı ağ üzerinde kesilmeler olduğunda ne tür müdahaleler yapılacağı öğretilmektedir.

Cisco firması da bunun için 24 saat eğitim alınabilecek online e-kitap, dersleri görüntülü uygulamalı anlatılacak labovatuvarlar bulunmaktadır. Son geliştirdiği bir sistem ile ağ kurulumu yapacağınız yerin planını hazırlamanızı sağlayıp, hangi cihazlara ihtiyac duyacağınızı analiz etmektedir.

Siz kurulum yapılacak yerdeki cihazları doğru veya yanlış bağlayıp sanal ortamda deneme fırsatı bulabiliyorsunuz. Bunun yararlı amacı sistemi çekmeden önce sanal ortamda bu ağın çalışıp çalışmıcağından emin olabiliyor ve deneme şansına sahip oluyorsunuz. Bu da bir çok yarar sağlıyarak maliyeti zamanı düşürmektedir.

Ccna eğitimi alarak devlet daireleri,özel kuruluşlar, fabrikalarda bu alanda iş bulma fırsatlarına sahip olunmaktadır. Günümüzde ara eleman eksikliğinden dolayı özel akademilerde uzmanlar yetiştirilerek Cisco System kariyer havuzunda iş bulması sağlanmış olunuyor. Bu sertifikalar dünya çapında geçerliliğini 2 yıl sürdürmektedir.

CCNA Eğitimi 4 dönemden oluşmaktadır. Eğitim dili İngilizce olarak devam etmektedir. Alınan eğitim sonunda 4 sınava girilerek sertifika sahibi olunmaktadır. Cisco System firmasının elemanı olmak için ilk atılan adım CCNA eğitimidir.

http://www.sanalkurs.net/images/dersler/gns3v0510.jpg

Sanal ortamda kurduğunuz ağın çalışıp çalışmadığını test etmek için kullanılan güzel bi programdır.

Herkese başarılar…

Gelen aramalar :

Yorum yap

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter