1.650 kez okundu

Sevgililer günü & mevlid kandilinizi kutlarım

10 10 1.650 kez okundu incelendi

Bugünü diğer sevgililer gününden ayıran ve daha da önemli bi gün haline getiren mevlid kandilimiz tüm islam alemine hayırlı olsun…

İslami takvimin ay takvimi, batı takviminin de (Gregoryan takvimi) güneş takvimi olmasından dolayı mevlid günleri farklı zamanlara denk gelir. Ayrıca ülkeden ülkeye farklı islamî ay başladığında sabitleme metodu kullanılır.Bu sende sevgiler günü ile aynı güne denk gelmiştir..

sevgililer günü-mevlid kandili

Mevlit Kandili !!!

Mevlit Kandili ya da Veladet Kandili (Arapça: لیلة مواليد, Mevlid (مولد), Mevlid en-Nebi (مولد النبي), İslam dininin peygamberi olan Muhammed bin Abdullah’in doğum gecesi aynı zamanda Hicrî Rebiul-evvel ayının onikinci gecesidir. Klasik dönemde (Asr-ı Saadet ve Dört Halife Dönemi) kandiller yer almadığı için geçmişi pek eskiye dayanmamaktadır.

Mevlid, “doğum zamanı” demektir. İslam’da Muhammed’in doğum günü farklı mezheplerden kutlanır. Sünnilerde Rebiul-evvel ayının 11.sinden 12.sine bağlayan gece, Şiiler 17. günü Mevlid günü ve 17’ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Vahdet Haftası ilan etmişlerdir.

Kandil Geceleri İslam’ın ilk zamanlarında var olan bir adet olmayıp, hicrî 3. asırdan itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye’de Osmanlı Devleti padişahı II. Selim’den itibaren bu kutlama gün ve gecelerinde, minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını almıştır.

Sevgililer Günü !!!

Her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gün. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” (İngilizce: St. Valentine’s Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.

Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.

Gelen aramalar :

5 Yorum yapıldı “Sevgililer günü & mevlid kandilinizi kutlarım”

 1. admin dedi ki:

  Tüm islam aleminin kandilini ve sevgiler günü kutlu olsun sevdiklerinizle olmanız dileğiyle…

 2. tuğba dedi ki:

  kandiliniz mübarek olsun.Sevgilinizle birlikte gecirmeniz dilğiyle…

 3. erdem dedi ki:

  herkesin kandilini kutluyorum en içten dileklerimle..

 4. Aydın dedi ki:

  Kandiliniz Mübarek olsun…

 5. Hakan dedi ki:

  Herkesin kandili mübarek olsun.

Yorum yap

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter