900 kez okundu

Seo da kullanılan terimler ve anlamları

10 10 900 kez okundu incelendi

SEO, günümüz reklamcılığı ve pazarlama dünyasının vazgeçilmez bir teknolojisi haline geldi. Çoğu kişi ürün reklamcılığında vb. reklamcılıkta SEO’nun daha çok faydalı olduğu gördü ve sitelerine kendileri yada SEO danışmanları aracılığıyla optimizasyon yapıyorlar. Optimizasyon olayında gerçekten sıkıntı çektiğimiz kelimeler karşımıza çıkabilir. Bu kelimelerden bazılarının anlamları şöyledir:

On-Page SEO: Sayfa bazlı seo uygulaması, içerik bazlı, site içi seo teknikleri.

Mikroformatlar: Link (a) etiketine SEO için eklediğimiz parametrelere denir. Örneğin; XFN kodları.

Orion Algoritması: Kelimeye göre değil, ilgili kelimelere göre listeleme yapılıyor. Böylece birbirinden bağımsız ve ilişkisiz konularda kelimeler içeren, kelime yığınlarından oluşan sitelere karşı bir koruma sistemi geliştiriliyor, aynı zamanda orijinal içeriğe sahip, sadece konuya yönelik olan makaleleri ön plana çıkartıyor.

TrustRank Algoritması: Pagerank algoritması etkisinin azalması üzerine trustrank algoritması ortaya çıkmıştır. Kaliteli siteleri kötü sitelerden ayırma mantığıdır.

Adsense Bot: Adsense reklam programı kullanan sitelerle muhatap olan Google bot un adı.

FreshBot: Sitenizi ziyaret eder freshbot, sitenizdeki tüm linkleri tek tek gezer ve veritabanına kaydeder.

DeepCrawl: Sitenizi uzun aralıklarda (ayda bir) ziyaret eder ve index bilgilerinizi alarak, google’da indexlenmiş olursunuz. Bu görevi üstlenen Google bot’una da DeepCrawl diyoruz.

Bej Arkaplan: Sarıya çalan açık kahverengi. Örnek: Arama sonuçlarındaki adwords reklamların arkaplan rengi.

Konsorsiyom: Dünya çapındaki ağ birliklerine verilen ad. Örnek: W3C web standartları

Keyword Research: Kelime analizi

Google Dance: Google arama sonuçlarındaki dalgalanmalara denir. Sitenizin google dance araçları ile arama sonuçlarındaki dalgalanma istatistiklerini elde edebilirsiniz.

Google Bomb: Google’ın iyi-kötü siteleri birbirinden ayırt ederek sonuçlara çıkartmak için uyguladığı bir yöntem.

PPC: Ücret karşılığı sunulan sonuç.

SERP: Google aramaları sonuç sayfalarına denir.

Canonical: Bir link parametresidir. Bir sayfanın birçok kez, farklı adreslerle indekslenmesini önlemektir. Parametrenin link etiketi içersinde kullanımı şu şekildedir: <link rel="canonical" href="http://www.seoteknikleri.com" />

White-hat SEO: Doğal seo yöntem ve tekniklerle google arama sonuçlarında siteyi üst sıralara çıkartmak.

Blackhat SEO: Google?ın sevmediği yöntemlerle siteyi arama sonuçlarında yükseltme mantığıyla yapılan ama sonucu tamamen bir hüsran olan yönteme denir.

Scraper Site: Blackhat seo teknikleri sonucu oluşan çöplük sitelerdir.

Invisible / Hidden Text: Sayfanın belirgin olmayan yerlerine arkaplan rengiyle aynı anahtar kelimeler girme yöntemi. (Blackhat SEO yöntemidir.)

Machine Generated Content / Submission Methods: (Submission Methods) İçeriğin özel bir yazılım aracılığıyla hazırlanmasına denir. (Blackhat SEO yöntemidir.)

Keyword Stuffing / Unrelated Keywords: Sitenin title, keywords, description alanlarında uzun ve gereksiz girdilerin kullanılmasına denir. (Blackhat SEO yöntemidir.)

Cloaking / Doorway Pages: İnsanoğlu zihinlerinin maksimum seviyelerinin zorlandığı yöntemdir. 🙂 Bu yöntemle siteyi iki kitleye göre hazırlıyorlar -ziyaretçiler ve google botları-. İki kitlede siteye girdiğinde kendileri için hazırlanan farklı farklı tasarımlar, yapılar, seo teknikleriyle karşılaşacak. (Blackhat SEO yöntemidir.)

Tiny Text/Alt Text: Resimlerin alt parametresine, uzun ve bir anlamı olmayan cümlelerin girilmesiyle şekillenen yönteme denir. (Blackhat SEO yöntemidir.)

Mirror or Duplicate Sites: Domain değişikliğiyle diğer sitelerdeki içeriği olduğu gibi kendi sitelerine aktarma işlemine denir. (Blackhat SEO yöntemidir.)

Submitting Repeatedly: Sitenize eklemiş olduğunuz yeni bir içeriğin arama motorlarınca hemen indexlenmemesi sonucunda, yönetici aynı içeriği defalarca ekleyerek, çoğaltıyor. Bunun sonucunda arama motorlarında içeriğin daha çabuk indexleneceği mantığına ulaşıyor. (Blackhat SEO yöntemidir.)

Doorway Pages: Ziyaretçiler için değil de, google botları için özel anasayfa hazırlanması tekniğine denir. (Blackhat SEO yöntemidir.)

Planarya Text: Planarya sözcüğü, yassı-uzun solucanlara verilen bir isim. Bu tekniği hiçbir yerde görmediğinize eminim. Çünkü ilk defa burada paylaşıyorum. Invisible text yönteminin benzeridir. Tek farkı, kelimelerin yassı ve uzun olarak sıralanmasıdır. (Blackhat SEO yöntemidir.)

Prescience Index: Bu yöntem ile gelecek için indexler hazırlanıyor. Mesela bugünün tarihi 24 Ocak 2010 diyelim. Mayıs ayında da Eurovision yarışması yapılacak diyelim. O güne kadar sitemiz indexlensin, eurovision şarkı yarışması sonuçları diye aratıldığında sitemiz 1. sırada çıksın diye eurovision şarkı yarışması sonuçları başlıklı yazıyı bloga bugünden ekleme yöntemi. (Blackhat SEO yöntemidir.)

Free for All Links: Bedava bağlantılar anlamına gelen kısaca FFA diyeceğimiz teknik. Bu teknikle sitemizden tamamen karşılıksız bedava bağlantılar veririz. Bu yöntemin siteye kazandırdığı hiçbirşey yok. Ne banlanırsınız, ne de indexlenirsiniz. Biz bu duruma “middle state” te dediğimiz oluyor.

User-agent: robots.txt dosyası içersinde kullanılan bir terim olup, google botlarının tanımlandığı bir değişkendir.

Disallow: robots.txt dosyası içersinde kullanılan bir terim olup, google botlarının siteniz içersinde ki erişim bölgeleri belirten bir değişkendir.

… robots.txt terimleri hakkında ayrıntılı bilgiye Vikipedi dosyalarından ulaşabilirsiniz.

Elimden geldiğince yazımı eğlenceli, anlaşılır ve sade bir dilde tutmaya çalıştım. İnşallah istediğiniz tarzda bir makale olmuştur. Sonradan aklıma gelenler oldukça ekliyeceğim. Bizleri izleyeme devam edin.

Yorum yap

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter