1.363 kez okundu

Click Bank nedir nasıl üye olunur ?

10 10 1.363 kez okundu incelendi

Clickbank, satış ortaklığı ağı deyince hiç tartışmasız aklımıza gelen ilk site. Yaklaşık 10 yıldan beri faaliyet gösteren bu şirket, hem ürün çeşitliliği, hem de ödeme konusunda son derece prensipli olması bakımındani haklı bir üne sahip. Affiliate marketing ile internetten para kazanmak konusunda öncü kurumların arasında yer alıyor.
Kısaca Clickbank yaklaşık 10.000 ürün, 100.000 satış ortağı ile dünyanın lider satış ortaklığı platformlarından bir tanesi.

clickbank marketplace
Yukarıdaki clickbank yazısının üzerine tıkladığınızda açılan sayfada göreceğiniz üzere sitede 10.000 adet web sayfası, yani satmaya hazır 10.000 adet ürün bulunmakta. Dilerseniz açılan sayfamızı bir kenara bırakalım, sitenin detaylarına girmeden önce Clickbank nedir sorusunun cevabını arayalım.

Clickbank nedir?

İnternette iş fikirleri deyince akla ilk gelen adreslerden biri olan Clickbank, aslında isminin çağrıştırdığı gibi banka veya benzeri bir finansal kuruluş değil. Sadece ürünlerini satmak isteyenlerle, bu ürünleri pazarlamak isteyenlerin buluştuğu bir platform. Ürünlerin tamamı dijital ürünler, ya da bir başka deyişle e-ürünler. Kayıt olmak ücretsiz. Siteden istediğiniz ürün veya ürünleri seçip anında satmaya, yani para kazanmaya başlayabilirsiniz.
Site tamamen kullanıcıların kolayca faydalanabilmesi için dizayn edilmiş. Onbine yakın ürün var ve ürünlere kolayca ulaşabiliyorsunuz. Sıkı durun, sattığınız ürün başına alacağınız komisyon %75’lere kadar varıyor. Evet yanlış duymadınız. Bu siteden 100 dolarlık bir ürün sattığınızda tam 75 dolar kazanabilirsiniz.
Daha da güzeli dijital ürün demek anında teslimat demek. Yani ürünü sattığınız zaman kullanıcının eline geçmesi için herhangi bir süre beklemiyorsunuz. Anında teslimat demek, anında komisyon kazanmak demek. Her hangi bir ek ücret yok, yani kullanıcı herhangi bir süprizle karşılaşmıyor.
Müthiş bir tracking (izleme) sistemi var. Yani satışlarınızın atlanmasına imkan yok. Eş zamanlı izleme raporu alabiliyorsunuz. Diyelimki Clickbank vesilesiyle bir satış yaptınız. Hesabınıza girdiğinizde satış bilgisine anında ulaşabiliyorsunuz. Ödemeler haftada bir yapılıyor.
Bir diğer özelliği de kullanıcı sıkı bir garanti sistemiyle korunuyor. Farzedelim bir ürün satın aldınız ve herhangi bir sebeple iade etmek istiyorsunuz. 8 hafta içerisinde iade edebilirsiniz. Dolayısıyla sattığınız ürünler açsından da kafanızda bir soru işareti kalmıyor.
Yukarıda belirttiğimiz hususlar aslında satış ortaklığı sistemi için son derece önemli. İşin içine girdikçe bazı platformların ufak şirketler tarafından işletildiğini ve ödeme hususunda zaman zaman zorlandıklarını veya ödemeleri bazı şartlara bağladıklarını göreceksiniz. Kimilerinde komisyon oranlarının çok düşük olduğunu fark edeceksiniz. Bazılarında satışlarınızı takip etmekte sorunlar yaşayacaksınız. Bu gibi problemler göz önüne alındığında clickbank’a, internetten para kazanmak için lider bir platform diyebiliriz.

Clickbank’a nasıl üye olunur?

Daha önce açmış olduğumuz ekranın sol üst köşesindeki gri renkte yazılmış “home” ibaresine ya da buraya tıkladığınızda karşınıza Affiliates (satış ortakları) ve Vendors (satıcılar) olarak iki kutu çıkacak. Bu bölümde bizi ilgilendiren kısım Affiliates yani satış ortakları.

clickbank anasayfa
Affiliates kutusunu seçtiğinizde sağ tarafta “Sign Up” ibaresini göreceksiniz.

clickbank affiliate üyelik
“Sign Up” yani kayıt ol ibaresine tıkladığınızda karşınıza doldurmanız gereken basit bir form geliyor.

clickbank form
Yanında (*) şeklinde bir işaret bulunan alanlar doldurulması zorunlu alanlardır. Bunlar sırasıyla:

 1. Country: Ülke
 2. Payee Name: Ödemenin yapılacağı kişi veya kurum
 3. Street / PO Box: Cadde ve Posta Kutusu
 4. Suite or Apt #: Apartman numarası ve Daire Numarası
 5. City: Şehir
 6. Zip / Post Code: Posta Kodu
 7. Your first name: Adınız
 8. Your last name: Soyadınız
 9. Your e-mail adress: E-mail adresiniz
 10. Your phone number: Telefon numaranız
 11. Account nickname: Hesap adınız, yani Clickbank nezdinde seçtiğiniz isim, lakap (5-10 harf ve rakamlardan oluşmak zorunda)

Ayrıca sayfanın en altında müşteri sözleşmesi yer alıyor. Bu sözleşmeyi okuyup onayladığınızı belirtmek için en alltaki kutucuğu işaretleyip “Submit” yani onay ibaresine tıklamanız gerekiyor.

clickbank sözleşme
“Submit” kutucuğunu tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecek.

clickbank üyelik aşaması
Üyeliğin henüz tamamlanmamış olduğunu belirtir ekran görüntüsünde de yazıldığıüzere e-mail adresinize notify@clickbank.com adresinden bir onay mesajı geliyor. Mesajda yer alan onay linkini tıklayıp karşınıza gelen ekranda, yine mesajınızda yer alan onay kodunu giriyorsunuz.

clickbank onay aşaması
Finish ibaresini tıkladığınızda, aşağıdaki gibi üyeliğinizin tamamlandığına dair bir bildirim görüyorsunuz.

clickbank üyeliğin sonuçlandırılması
Tebrik ederiz! Artık sizde affiliate dünyasına clickbank kapısından girmiş oldunuz.
Detaylara girmeden önce mail adresinize ClickBank Communications do_not_reply@clickbank.com adresinden gelen tanıtıcı maili okumanızı tavsiye ediyoruz.
Karşınızda duran ekranın üst köşesinde yer alan “Marketplace” butonuna tıkladığınızda, Clickbank’ın pazar ekranına tekrar geri dönmüş oluyorsunuz.

clickbank pazaryeri ekranı
Bu ekrandaki seçeneklerden:
Category ile ürün kategorisini, Subcat ile alt kategorileri seçebelirsiniz, Keywords ile yazdığınız kelimeye ait bir ürün olup olmadığını görebilirsiniz, Sort by seçeneği ile sonuçları ürünlerin popülaritesine, satış başına kazanç tutarına, kazanç yüzdenize vb. göre sıralayabilir, language ibaresi ile ürün dilini seçebilirsiniz (ingilizce, ispanyolca, Fransızca, Almanca olmak üzere toplam 4 adet dil seçeneğimiz var).
Biz örnek olarak Money and Employement kategorisini ve Home Business alt kategorisini, seçelim. Ürünleri satış başına kazanç tutarına göre sıralatalım. Dil olarakta ingilizce’yi seçelim ve yeşil renkli “go” ibaresine basalım.


Clicbank ‘ta kesinlikle üye olmak için ücret talep etmiyor ve bu harika birşey. Bedava işyeri sahibi oluyorsunuz Şimdi clickbank ın avantajlarını listeleyelim,

1- Clickbank sistemi basittir, üye olursunuz, Affiliate linkinizi alırsınız ve satış yapmaya hemen başlayabilirsiniz.

2- Clickbank ücretsizdir ve herkes kayıt olabilir.

3- Clickbank bize çok geniş bir ürün yelpazesi sunar. Dil eğitimi setlerinden Affiliate Marketing ebooklarına, balık tutma rehberlerinden, psikoloji kitaplarına kadar pek çok farklı ürün bulunabilir.

4- Clickbank taki ürünlerin hemen hemen hepsi elektronik ürünlerdir yani müşteri satın aldıktan sonra direk bilgisayarına indirir. Bu da demek oluyor ki siz komisyonunuzu almak için kargo beklemek zorunda kalmazsınız. Ödeme yapıldığı an komisyonunuz hesabınızda gözükür.

5- Clickbank bize çok kapsamlı bir rapor sayfası verir. Yani kullanıcı adı ve ifremizle giriş yaptıktan sonra Affiliate olduğumuz ürünlere kaç ziyaretçi yönlendirmişiz, yönlendirdiğimiz ziyaretçilerden kaçı satın almış veya kaçı ürünü iade etmiş gibi bilgileri görebiliriz.

6- Clickbank çok sayıda ürün sağladığı için doymamış piyasalar için kolayca ürün bulunup satılabilir. Bu yeni başlayanlar için büyük bir avantajdır. Örneğin, clickbankta pek çok affiliate marketing rehberi bulunmaktadır. Bu ürünler çok iyi satsa da rekabet çok fazladır ve affiliate marketing e yeni kişilerin bu tip ürünlerin satışını yapmaları imkansıza yakındır. Onun yerine farklı bir kategoriden daha az rekabet olan bir ürün seçilebilir.

7- Clickbank ürünler hakkında bize anlık bilgiler verir. Yani ürün satılıyor mu, popüleritesi nedir gibi.

8- Clickbank ödemeleri 15 günde bir çek ile yapar. Yani ayda 2 kere ödeme alırsınız.

9- Clickbank güvenlidir. Şuan itibarı ile 1 547 077 751 (bir milyar beşyüz milyon dolardan fazla) ödeme yapmıştır.

10- Clickbank tan satmak istediğiniz ürünlerle ilgili analizler yapabileceğiniz pek çok site mevcuttur. Yani sadece clickbank tan aldığınız bilgilerle yetinmeniz gerekmiyor.



Yorum yap

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter