1.273 kez okundu

ASP.NET ile TextBox Kontrolü

10 10 1.273 kez okundu incelendi

ASP.NET dilinde textBoxların boş olup olmadığını kontrol edeceğiz. Bunun için ihtiyacımız olan bir Validation aracıdır. İlk önce bir Asp.net projesi oluşturuyoruz. Default.aspx içerisine bir adet textBox ve bir adet buton ekliyceğiz.

Sayfamın Tasarımı

http://resim.sanalkurs.net/uploads/CekilenResim_9.jpg

Sizin de sayfanız bu tasarımda olsun. Şimdi bir Validation kontrolüne ihtiyacımız olduğunu sölemiştim. Fakat hangi Validation kontrolü? RequiredFieldValidator kontrolüne ihtiyacımız var. Bu kontrol ne iş yapar, bundan bahsedeyim. ControlToValidate özelliği içinde belirtliten alanın boş olup olmadığını kontrol eder. Boş ise hata mesajı yansıtır. Bunu hemen bir örnekle uygulayalım.

http://resim.sanalkurs.net/uploads/CekilenResim_10.jpg

Resimde gördüğünüz gibi sayfama 1 tane RequiredFieldValidator kontrolü bıraktım. Şimdi sıra geldi bu kontrolün özelliklerine yani yapıcağımız ayarlara. RequiredFieldValidator kontrolü üzerinde sağ tuş Properties yapıyoruz. Gelen özelliklerde 2 yeri değiştirmemiz gerekicektir. Bunlar ControlToValidate ve ErrorMessage.

http://resim.sanalkurs.net/uploads/CekilenResim_11.jpg

ControlToValidate = Bu özellik formda nerenin kontrol edileceğini sorar bize. Biz de textBox1 olarak seçeceğiz.

ErrorMessage = Hangi hata mesajını vermesini sorar bize. Bizde “Lütfen boş alan bırakmayınız” diye bir mesaj verdirelim.

Kontrolün Düzenlenmiş Hali

http://resim.sanalkurs.net/uploads/CekilenResim_12.jpg

Ayarlarımız tamam.Şimdi test edelim.Eğerki textBoxc boş bırakılmazsa bir hiç işlem yapmıycaktır.Yani hata mesajınıda vermiycektir.Fakat boş bırakılırsa ne olur ?

Sonuç

http://resim.sanalkurs.net/uploads/CekilenResim_13.jpg

Yorum yap

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter