1.429 kez okundu

Alexa da sitenizin istatistik değerleri ve anlamları

10 10 1.429 kez okundu incelendi

Alexa.com web üzerindeki tüm siteleri ziyaretçi, sayfada geçirilen zaman, sitede geçirilen zaman gibi bir sistemle trafiklerine göre listeleyen bir oluşumdur.
Bunun sayesinde bir web site sahibi sitesinin durumunu görebilir ve bu duruma göre sitesini geliştirir. Bir siteye reklam vermek isteyen reklam verenler bu sitenin alexa ranklarına bakarak karar verirler.
Alexa.com üzerinde site analizi yapan bir kişi o siteyle ilgili çeşitli istatistikler görmektedir. Bu makalemde, bu istatistiklerin ne anlama geldiğini anlatacağım:


Karşınıza çıkan istatistik resimlerinin altında bulunan açılır pencere şeklindeki butonda; 7 günlük, 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık ve Toplamdaki analistikleri gösteren linki devreye koyduğunuz zaman, seçtiğiniz duruma göre size istatistik verecektir. Örneğin 1 aylık olan istatistik seçeneğiniz seçtiğiniz zaman, alexa.com size 1 aylık istatistikleri gösterecektir.
Site için istenen istatistik sonuçlarındaki resmin en başında bulunan “Traffic Rank” butonuna tıkladığınız zaman, o sitenin dünyada kaçıncı olduğunu gösteren bir resimle karşılaşacaksınız.
İkinci sırada bulunan “Reach” butonuna tıkladığınız zaman ise, o siteye günlük kaç kişinin ( bu tekil ziyaretçi sayısıdır) ziyaret ettiğini göreceksiniz. {Her hangi bir sitenin tekil ziyaretçi sayısını bu şekilde görebilirsiniz}
Üçüncü sırada göreceğiniz “Pageviews” seçeneği ise, söz konusu siteye gelen ziyartçilerin kaç adet sayfa gösteriminde bulunduğunu listeyelecektir. Bu liste aşağıdan yukarıya doğru olursa 0 dan başlar 0.001′e kadar gider. 0 ile 0.0002 arasındaki sayı 0 ile 200 sayısını anlatmaya çalışmasıdır. Eğer, söz konusu sitenin istatistiği için 0.0002 üzerinde duruyorsa, o site 1 ayda ortalama günlük 200 adet sayfa gösterimi yapıyor demektir.
Dördüncü sırada bulunan “Pafeviews User” butonu ise, bir ziyaretçinin ortalama kaç dakika veya saat sitenizde bulunduğunu gösterir.
Sizlere gerekli olacak olan bu dört butondur.
İstatistiklerin başında bulunan 0 ila 0.002 gibi sayıların anlamına gelirsek;
0 (sıfır)’ın yanındaki noktadan sonra bulunan her bir sıfır bindelik değerdir. Örneğin; 0.002′in anlamı 200 demektir. Bir örnek daha verecek olursak; 0.085′in anlamı 8.500 demektir.

 

 

webmastersitesi

1 Yorum yapıldı “Alexa da sitenizin istatistik değerleri ve anlamları”

  1. clicknakit dedi ki:

    Alexa kullanımı ile ilgili ciddi sıkıntılar çeken biri olarak bu güzel anlatımlarınız için size çok teşekkür ederim. Sayenizde sitemi daha iyi analiz edebileceğim. İyi günler dilerim.

Yorum yap

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter