1.289 kez okundu

Yasaklanan sitelere nasıl girerim

10 10 1.289 kez okundu incelendi

Dünyanın en popüler video paylaşım sitesi olan Youtube’un ülkemizde yasaklanmasının ardından dünyanın en popüler video paylaşım siteleri arasına giren Vimeo.com da yasaklandı. Dalga geçer gibi Türk insanının özgürlüğünün kısıtlanması çok büyük sorunlara yol açacak gibi gözüküyor.

Ülkemizde de sıkça kullanılmakta olan Vimeo adlı video paylaşım sitesi Ankara Cunhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan bir kararla erişime kapatıldı.Vimeo’nun akıbetinin ne olacağı bilinmezken, Youtube gibi sürekli bir yasaklama olacağı yönünde endişeler büyüyor.

http://www.sanalkurs.net/images/dersler/ozgur_internet.jpg

Haliyle durum böyle olunca Youtube gibi DNS adreslerini değiştirip girme düşüncesi ortaya çıktı. Yine Vimeo.com için Youtube DNS giriş adresleri işe yaramaktadır. Ancak ben bunu daha önce böyle bir işlem yapmayan özgür internet kullanıcıları için ufak bir şekilde anlatmak istiyorum. Çünkü bazı kullanıcılarımız Vimeo’ya yüklenen Sanalkurs derslerini de izleyemiyorlar maalesef.

Windows 7 İçin

Ağ simgesine sağ tıklayıp Özellikler sekmesine tıklayabilir yada Başlat menüsünden şu yolu izleyebiliriz.

 • Denetim Masası > Tüm Denetim Masası Öğeleri > Ağ ve Paylaşım Merkezi kısmına girin.
 • Buradan Etkin Ağlar Kısmındaki Bağlantılar’da yer alan Yerel Ağ Bağlantısına tıklıyoruz.
 • Açılan Yerel Ağ Bağlantısı Durumu Panelinden Özellikler butonuna tıklıyoruz.
 • http://www.sanalkurs.net/images/dersler/ekran029.jpg

 • Karşımıza Yerel Ağ Bağlantısı Özellikleri başlığı altında Ağ İletişimi paneli açılıyor. Buradan Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) protokolünü seçip özellikler butonuna tıklıyoruz. Karşımıza seçtiğimi bu protokolün özelliklerini taşıyan bir panel açılıyor ve buradan kullanılması gereken DNS sunucu adreslerini şu şekilde düzeltiyoruz.
 • 8.8.8.8
  8.8.4.4

  http://www.sanalkurs.net/images/dersler/2_1.jpg

  Hepinize kolay gelsin.

  Yorum yap

  Barış Ozcan Facebook Sayfasi
  Barış Ozcan Twitter