2.946 kez okundu

WordPress Kurulumu Baştan Sona Anlatım

10 10 2.946 kez okundu incelendi

Biliyorsunuz ki son yıllarda blog kullanıcılarının sayısı bir hayli arttı ve giderekte artıyor. Bir çok araçla blog oluşturmamız mümkün, ama biz bu dersimizde kendi domainimiz üzerine WordPress kurmayı öğreneceğiz.

Öncelikle WordPress’imizi kurmadan önce kurulumda gerekecek olan bir Database(veritabanı) oluşturalım.
İlk olarak hostingimizin kontrol paneline giriş yapıyoruz, ardından ana menüden My SQL Databases seçeneğini tıklıyoruz (Bu değişebilir ben Cpanel için olarak anlatıyorum, örneğin Plesk’te Databases olarak geçebilir.)

http://resim.sanalkurs.net/uploads/ScreenShot009.jpg

http://resim.sanalkurs.net/uploads/ScreenShot001_3.jpg

Daha sonra Create New Database bölümündeki New Database kısmına veritabanımızın adını yazıyoruz ve ardından Create Database diyoruz.

http://resim.sanalkurs.net/uploads/ScreenShot003_1.jpg

Ve veritabanımız oluşturuldu.

http://resim.sanalkurs.net/uploads/ScreenShot004.jpg

Şimdide sıra veritabanımızın bilgilerini girmeye;

http://resim.sanalkurs.net/uploads/ScreenShot005.jpg

Buradaki işlem zaten resimde de görüldüğü gibi gayet basit, username bölümüne veritabanına giriş için kullanacağınız kullanıcı adı, password bölümüne ise veritabanına erişim için gerekecek şifremizi yazıyoruz.

Database bilgilerimizi oluşturduk, şimdi oluşturduğumuz kullanıcı adını bu veritabanıyla eşitlemeye geldi, yani bu veritabanı ismini sadece bu veritabanı için kullanılır duruma getireceğiz.

http://resim.sanalkurs.net/uploads/ScreenShot006_1.jpg

Veritabanımız da oluştuğuna göre artık sıra geldi WordPress’in kurulumuna;

Öncelikle http://www.wordpress-tr.com/indir adresinden WordPress’İn son sürümünü indiriyoruz. Sonrasında WordPress klasörü içindeki dosyaları blogumuzu hangi dizine yüklemek istiyorsak o dizine yüklüyoruz, ben /root’a yüklüyorum, örneğin www.isminiz.com/blog şeklinde kurmak istiyorsanız host’unuzun içinde de bir /blog klasörü oluşturup dosyaları o klasörün içine yüklemeniz gerekiyor.

http://resim.sanalkurs.net/uploads/ScreenShot011.jpg

Yükledikten sonra direk sitemize normal şekilde giriş yapıyoruz ve karşımıza yükleme ekranı çıkıyor. Eğer bu ekran yerine wp-config.php dosyası oluşturulmamış gibi bir hata ekranı karşınıza çıkarsa host’umuza yüklediğimiz WordPress klasörünün içindeki wp-config-sample.php dosyasını not defteri ya da herhangi bir yazma editörü ile açarak dersimizin başında oluşturduğumuz Veritabanı bilgilerimizi kendimiz belirtilen kısımlara yazacağız, bu işlem de kolay, çünkü wp-config.php dosyasının içinde neyi nereye yazacağınız belirtilmiş zaten.

http://resim.sanalkurs.net/uploads/ScreenShot012.jpg

Bu dosyada gerekli işlemleri yaptıktan sonra bu dosyayı wp-config.php adıyla kaydediyoruz ve host’umuza yüklüyoruz.

Sitemize giriş yaptıktan karşımıza gelen ekranda blog’umuzda kullacağımız başlığı Blog Başlığı kısmına yazıyoruz, ikinci kısmada E-posta adresimizi yazıyoruz, E-posta adresimizi tam ve doğru bir şekilde yazmalıyız, çünkü kurulum işlemi tamamlandıktan sonra sistem E-posta adresinize blog’unuzun yönetim paneline giriş yapabilmeniz için gerekli kullanıcı adınızı ve şifrenizi ayrıca gönderecektir.

http://resim.sanalkurs.net/uploads/wp.jpg

Daha sonra WordPress’i Kur seçeneğine tıklıyoruz ve karşımıza bu ekran çıkıyor.

http://resim.sanalkurs.net/uploads/wp_2.jpg

Bundan sonra da Giriş seçeneğine tıklıyoruz ve karşımıza yönetici paneline giriş yaparken her zaman karşımıza çıkacak olan bu ekran çıkıyor.

http://resim.sanalkurs.net/uploads/wp_3.jpg

Kurulumdan sonra bize verilen kullanıcı adı ve parolamızı bu kısımlara yazıyoruz ve Giriş seçeneğine tıklıyoruz ve yönetici paneline giriş yapıyoruz.

Böylece WordPress ile oluşturulmuş blog’umuza ilk adımımızı atıyoruz. Bu ilk adım elbette, sonraki adımda sizler yönetim panelindeki menüleri kullanarak blogunuzun görünümünü değiştirebilir, yeni haberler ve yazılar ekleyebilir, kategoriler ilave edebilir, gelen yorumları onaylayabilir, alt sayfalar oluşturabilir, sayfa ve site tercihlerinizi isteğinize göre belirleyebilirsiniz. Bu şekilde en kolay yoldan, üstelik hiç bir ücret ödemeden blog sahibi oluyorsunuz.

2 Yorum yapıldı “WordPress Kurulumu Baştan Sona Anlatım”

  1. selim dedi ki:

    Bağlantıda hata veriyor 🙁

    Veritabanı seçilemiyor hatası alıyorum

    • admin dedi ki:

      Veritabanı adını yada şifresini vs. yanlış yazmış olabilirsiniz. Konuda adım adım anlatılmaktadır, dikkatinizden kaçan bir yer vardır.

Yorum yap

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter