970 kez okundu

Web Tasarım Dersleri Html Tablolama

10 10 970 kez okundu incelendi

Tablolar sitelerin en çok kullanılan özelliklerinden biri olup tablo kullanmamızın amacı sayfamızdaki resim, yazı, video vs vs içeriğimizi sayfamızın istediğimiz noktasına yerleştirmemizi sağlar.

TABLOLAR

Tablolar Satır ve sütunların kesiştiği noktalara hücre denir değerli arkadaşlar. Bu hücrelerin her birine ayrı özellikler verebiliriz.

Tablolar yardımı ile sayfamızı satır ve sütunlara bölerek istediğimiz noktaya istediğimiz içeriği rahatça ve güvenle ekleyebiliriz.

Tablo hücreleri soldan sağa, yukardan aşağıya şeklinde oluşturulur. Önce satırlar satırlar oluşturulduktan sonra sütunlar oluşturulur.

<table></table>

Tablo oluşturmak için<table> etiketi kullanılır. Tablo bittikten sonra açmış olduğumuz <table> etiketi </table> etiketi ile mutlaka kapatılmalı ve tablomuzu sayfamızda görebilmek için border vermeliyiz yoksa tablo kenar çizgileri sayfada belirgin olmayacaktır.

<tr></tr>

Yukarda tablonun başlangıcını gördük arkadaşlar ve sadece <table> etiketi yeterli olmadığı için tablomuza satır eklememiz gerekir satır eklemek içinse <tr> etiketinden faydalanacağız. kaç satır oluşturacaksak okadar tr kullanmalıyız. Unutmamanız gereken sadece satırda bir işe yaramaz her satırda en az bir sütun olmak zorundadır onuda aşağıda görelim.

<td></td>

Yukarda tablo ve satır başlangıçlarını gördük arkadaşlar şimdi ise açtığımız satıra gerekli olan sütun oluşturma etiketini göreceğiz sütun oluşturmak için <td> etiketinden faydalanacağız her bir sütun için <td> kullanmalısınız.

Tablo Uygulaması

Tablo yapmak için gerekli işlemleri gördük arkadaşlar gerekenleri şimdi malzemeiz hazır peki ozaman ilk etapta basit bir tablo yapalım açıyoruz not defterimizi ve aşağıdaki kodları yazıp tablo1.html olarak masaüstüne kaydedin.

<html>
<head>
<title>Web Tasarım Dersleri Tablolara Giriş Ders 12</title>
</head>
<body>
<table border=”1″>
<tr>
<td> Tek Hücreli Tablo </td>
</tr>
</table>
</body>
</html>

Örnekte 1 satır 1 sütunluk bir tablo yapacağım.

Html Tablolara GirişHtml Tablolara Giriş

Evet Arkadaşlar yukardaki örneği özetleyim <table> ile tablomu başlattım <tr> ile satır oluşturdum sadece satır bir işe yaramayacağı için satırın içine en az bir sütun eklemem gerekiyordu onuda <td> Tek Hücreli Tablo</td> ile ekledim tek hücre ekledim ve dedimki sütun bu kadar ve </tr> ile satırımıda kapattım bitti satır tamam sütun tamam ozaman tabloyuda </table> ile kapatttım

2 Satır Tek Sütunluk Tablo Uygulaması

İlk örneğimiz tek satır tek sütundu arkadaşlar bu örnekte ise artık bilgimizi becerimizi geliştiriyoruz ve 2 satır tek sütun olacak yine açıyoruz boş bir not defteri ve alttaki kodları yazıp farklı kaydetten dosya adı tablo2.html olarak masaüstüne kaydedin.

<html>
<head>
<title>Web Tasarım Dersleri Tablolara Giriş Ders 12</title>
</head>
<body>
<table border=”1″>

<tr>
<td> Tablonun 1. Satırı </td>
</tr>

<tr>
<td> Tablonun 2. Satırı </td>
</tr>

</table>
</body>
</html>

Tablo Satır EklemeTablo Satır Ekleme

Hemen özetliyim arkadaşlar2 satır tek sütun demiştik

<tr>
<td> Tablonun 1. Satırı </td>
</tr>

yukardaki kodlarda <tr> satır açar içine <td> Tablonun 1. Satırı </td> ile sütun eklenir biz tek sütun dedik 1 tane ekledik 2 yada daha fazla deseydik <td> Tablonun 1. Satırı </td> bu kısmı istedimiz sütun sayısınca satır içine eklemeliydik

<tr>
<td> Tablonun 1. Satırı </td>
</tr>

Yukardaki kodu 2 defa ekledik çünkü 2 satır istedim 3 satır isteseydim 3 defa eklenecekti.

2 Satır 2 Sütunluk Tablo Uygulaması

Yukardaki örnekler hep tek sütunluktu şimdi ise 2 satır 2 sütun yapalım aşağıdaki kodları yazın arkadaşlar tablo3.html olarak masaüstüne kaydedin.

<html>
<head>
<title>Web Tasarım Dersleri Tablolara Giriş Ders 12</title>
</head>
<body>
<table border=”1″>

<tr>
<td> 1. Satır 1. Sütun </td>
<td> 1. Satır 2. Sütun </td>
</tr>

<tr>
<td> 2. Satır 1. Sütun </td>
<td> 2. Satır 2. Sütun </td>
</tr>

</table>
</body>
</html>

Tablo Sütun EklemeTablo Sütun Ekleme

Evet arkadaşlar bu örnekte ise satır içine 2 sütun ekledik 3 sütun deseydim satır içine 3 tane eklememiz gerekirdi bir sonraki dersimiz pazartesi o güne kadar bol bol uygulama yapın yani ben tekli ve 2li gösterdim diye buna takılmayın 3lü 5 li deneyin görün border değerini artırın görün nasıl olacak .

Tablo derslerimiz 3 yada 4 ders devam edecek arkadaşlar çünkü önemli ve içeriği geniş kapsamlıdır bir sonraki dersimizde Tablolara Arkaplan Rengi ve Arkaplan resmi Eklemeyi Göstereceğim Arkadaşlar Allaha Emanet Olun.

Yorum yap

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter