3.812 kez okundu

Silverlight nedir ne işe yarar ?

10 10 3.812 kez okundu incelendi

Nedir bu Silverlight? Ne işimize yarar, ne yapılır bununla?

İçinizden Silverlight’ı duyanlar vardır; bazılarınız biliyordur belki, bazılarınız ise sadece ismini duymuştur. Bazılarınız da daha önce hiç duymamış olabilir. Biz yeniden hiç bilinmiyormuş gibi başlayalım ve öyle devam edelim.

Biliyorsunuz yıllarca XP Kullandıktan Sonra Microsoft tamamen yeni bir işletim sistemi olan Vista’yı sundu biz kullanıcılara. Neydi Vista’nın özelliği? Bana göre en büyük özelliği (aşırı yavaş olması hariç) görsel anlamda bizlere sunduklarıydı. Peki Vista’daki bu görselliği sağlayan neydi?

Tabi ki WPF Teknolojisi; Microsoft masaüstü uygulamalara da Directx ve OpenGL ile elde edilmiş gibi görünüm verebilecek bir teknoloji geliştirdi ve bu teknoloji ile Vista’yı baştan yazdı. WPF (Windows Presentation Framework) ile biz geliştiricilere de masaüstü uygulamalarda daha çok görsellik ve güzel grafik görünümleri için imkan vermiş oldu.

İlk zamanlarda bu görsellik teknolojisini web üzerinde kullanma şansımız yoktu. Microsoft bunun için de WPF/E (WPF For Everywhere)’yi geliştirdi ve buna daha sonra Silverlight ismi verildi. Silverlight’ı bana sorarsanız, şahsi fikrim, yepyeni bir dünya derim. Ama Silverligth web geliştiriciler için Flash’daki eksiklikler iyi gözetilerek geliştirilmiş bir teknoloji. Bu teknoloji sayesinde web sayfalarımızda daha çok özel efektler geliştirebilme şansımız var.

Şimdi içinizden sorabilirsiniz: Silverlight Flash’a rakip mi?
Aslında evet, Flash’a rakip, ama bir de şöyle bir yönü var: Yıllardır Flash tek başına piyasaya hakimdi; bu yüzden eksiklikleri tam anlamıyla giderilmedi. Microsoft da bu eksiklikleri iyi gözeterek Silverlight’ı geliştirdi. Tabi bu da biz geliştiricilerin işine yaramış oldu. İşin içine rekabet girince ortaya daha kaliteli işler çıkacaktır.

Silverlight’ı geliştirmek için ne gereklidir?
Silverlight o kadar esnek ki, ilk çıktığı zamanlarda kod tarafında sadece JavaScript kullanılırken 2.0 versiyonundan sonra C#, VB, IronPyhton, CodeFusion gibi dillerle de geliştirme yapma imkanı verildi geliştiricilere…

Ve tabi bir de Silverlight ile yapılmış animasyonlara ve diğer kontrol ve nesnelere kod ile müdahale etme imkanı veren tabanı XML olan, XAML dili var. Dediğim gibi Silverlight o kadar esnek ki, design tarafında yaptığımız herşeyi XAML ile kod tarafında da yapabiliyoruz. Silverligth için ne gerekiyor derseniz, Microsoft’un Expression Blend’i, Expression Design’ı ve tabi ki Visual Studio 2008 veya daha sonrası… Ama isterseniz sadece Blend’le bile geliştirme yapabilirsiniz.

Bir dahaki makalemizde Silverlight kontrol ve nesnelerine bir giriş yapıp, animasyon nasıl yapılır onu inceleyeceğiz.

Gelen aramalar :

Yoruma kapali.

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter