839 kez okundu

seo nedir nasıl uygulanmalıdır

10 10 839 kez okundu incelendi

Seo Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Yapılmalı ?

SEO ingilizce karşılığı “Search Engine Optimization” olan “Arama Motoru Optimizasyonu” tamlamasının kısaltılmışıdır. Arama Motoru Optimizasyonu işinin temel hedefi; web sitelerini istenilen kelimelerde üst sıraya çıkarmak; bu sayede ürünü tanıtan siteyi istenilen kitleye göstermektir.

1998 yılında Google’ ın yaygınlaşmaya başlamasıyla beraber arama motorları pazarındaki hareketlenme meydana geldi ve bugünlerde her gün milyonlarca insan internet üzerinde arama yapmakta. Bu arama motorları sayesinde insanlar istedikleri ve aradıkları şeye yönlendirilebilmekteler. Bunu paraya çevirmek isteyen güçlü firmalar; Adwords,Yahoo ve Microsoft Publisher gibi reklam sistemleri oluşturarak reklam alanlarını pazarladılar. Ancak günlük hayatının büyük bir kısmını arama motorlarında geçiren insanlar gün; reklamümüzde reklam yeri ile arama sonuçlarının farkını benimsemişler ve direk olarak arama sonuçlarına yönelmeye başlamışlardır. Bu da seo konusunu daha önemli hale getirmiştir. Bunu anlayan reklamcılar,yeni silah olarak gördükleri SEO’ ya yönelip ürünlerini satarken çok iyi dönüşüm oranları yakaladıklarını gördüler ve böylece SEO günümüzdeki popülaritesine ulaşmıştır. Seo nasıl yapılmalı konusu oldukça uzun bir konu buraya koyacağım bir iki makale ile hiç bilmeyen birinin yapabilmesi zordur. Temel bilgiler gerektirir. Bu nedenle bu konuda okuyup incelediğim ve önerebileceğim kalite Seo Efendisi isimli ürünü tavsiye ederim. İçindeki bilgiler gayet net anlaşılır ve teknikleri uygulandığı takdirde kesinlikle fayda verir. Seo firmalarına para yatırmadan önce bu konuda bilgi sahibi olmayı da sağlar. Ürün yazarından destek de alabileceğin ürün hakkında bilgiyi bu linkten okuyabilirsin. Eğer siten varsa veya açmak istiyorsna açmadan önce bu bilgileri mutlaka almanı öneriririm. Site adına kadar doğru seçimleri yapmanı sağlayacaktır.
Anahtar Kelimelerin Önemi

Her web sitesi ve blogun popülerliği içerdiği anahtar kelimelere göre şekillenir. Organik arama motorlarında sitelerin yerleşimi niş anahtar kelimelerinin kullanımıyla belirlenir. Arama motorları örümcek kodlarını ve robotları kullanarak web sitelerini düzenli bir şekilde tararlar. Bunlar web sitelerini teşhis edip sitenin içeriğine göre onları kategorize ederler. Eğer, belirli arama terimlerine göre arama motorlarının sonuçlarında bulunmak istiyorsan, sitenin veya blogunun içeriğinde bu terimlerin olduğundan emin olmalısın.

Bu en başta sana basit gözükebilir; seçtiğin anahtar kelimelerden birkaçını sitene eklemenin ardından arama motoru yerleşiminde istediğin sıralamayı elde edeceğini düşünebilirsin. Ama durum bu kadar basit değildir. Çok fazla arama kelimesi veya anahtar kelime spam olarak düşünülür ve bu da senin sitenin en popüler arama motorlarından kaldırılmasına yol açabilir. Anahtar kelimeleri uygun bir biçimde ve sitenin amacına uyan bir içerikle kullanmalısın. Anahtar kelimeleri uygun bir biçimde kullanmak sitenin trafiğini artıracak ve bu da sonuç olarak satışları da artıracaktır.

Eğer Tıklanma Başına Ödeme reklamcılığını kullanacaksan, bu kelimeler için para ödeyeceğine göre, siten için en iyi anahtar kelimeleri öğrenmen gerekir. İnternette, siten için en önemli anahtar kelimeleri bulmanı ve onların izini sürmeni sağlayacak mükemmel bazı araçlar mevcut. En iyi anahtar kelimeleri araştırmak atabileceğin en önemli adımlardan biri. Bu, organik arama yerleşimi için gerekli olan içeriği oluşturmanı sağlamanın yanı sıra Tıklanma Başına Ödeme kampanyalarında kullanacağın kelimeleri de belirlemeni sağlar. Google Adwords ve WordTracker siten için en iyi kelimeleri belirlemeni sağlayacak olan 2 ücretsiz  mükemmel programdır. Ayrıca Google Kazançları eğitim videosunda tanıttığım keyword elite 2 yazılımı bu özelliği ve ekstra pekçok özelliği de içinde barındırmakta. Şiddetle öneririm.

Hatırlanması gereken önemli noktalardan biri de anahtar kelimeleri seçerken her zaman çoğul halini kullanman gerektiğidir. Mesela, eğer E-Kitaplar yerine E-Kitap ifadesini seçersen, E-kitaplar terimiyle arama yapan birinin sonuçlarında siten gözükmez. Eğer “E-Kitaplar” ifadesini kullanırsan, birisi E-Kitap şeklinde arama yapsa bile siten gözükür, çünkü E-Kitaplar ifadesi E-kitap ifadesini kapsar. Ayrıca, sadece anahtar kelimeleri değil, kelime öbeklerini de kullan ve bunları sitenin “meta tag”inde de kullan. Anahtar kelimeler affiliate pazarlama kampanyan açısından temel bir unsur olduğundan, onları akıllıca seç.

Yorum yap

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter