1.229 kez okundu

seo ipuçları – site açılış hızı

10 10 1.229 kez okundu incelendi

Arama motorları özellikle de google kullanıcıyı düşünen sayfaları sever eğer bir site hızlı açılırsa son kullanıcı bu durumdan hoşnuttur. Son kullanıcı mutluysa google’da sizi mutlu eder.

Yapılan araştırmalara göre web sitenizi ziyaret eden kişiler sayfanızın açılmasını sadece 4 saniye bekliyor. Eğer 4 saniyede açılırsa sitenize bakıyor. İlk bakışta görünüm etkileyiciyse sayfanızda bir süre kalıyor, eğer sitenizin görünümü etkileyici değilse aradığı bilgiye ulaşıp, ulaşamadığına bakıyor eğer sitenizin görünümü güzelse birkaç saniye sitenizde duruyor. Aradığı bilgiye ulaştığında da sitenizde kaldığı süre uzuyor.Burda kullanıcıyı sitenizde tutmak için 3 önemli faktör var demektir.

  • Sitenizin açılış hızı
  • Sitenizin tasarımı
  • Sitenizin içeriği
  • Burada 2. ve 3. seçenekleri size bırakıyorum. 1.’yide yani sitenizin açılış hızını öğrenmek içinde bu siteyi kullanabilirsiniz. Sitenizin adresini girerek sayfanızın açılış hızını test edin. Eğer 4 saniyeden fazlaysa sürdüyse bunu düşürmeye çalışın. Bunun içinde sayfanızda çok yüksek boyutlu resimler bulundurmamaya sayfanızdaki yazıları çok uzatmadan alt sayfalara bölmeye çalışın. Ayrıca css ve js dosyalarını harici bir dosyalarda tutarak sayfanıza import ederek alın ve her açılışta tekrar tekrar kodların yüklenmesini engelleyin. Etkisi olacaktır. Bir not daha SEO’lar için özellikle söylüyorum Google arama sonuçlarını listelerken sayfa açılış hızınıda gözönünde tutuyor

    Yorum yap

    Barış Ozcan Facebook Sayfasi
    Barış Ozcan Twitter