1.086 kez okundu

Seo Danışmanlığı Nedir ?

10 10 1.086 kez okundu incelendi

Seo günümüzde giderek önem kazanan bir sektör olarak büyümektedir. Büyümesini başarılı ve yetkin seo danışmanlarına borçludur. Seo ya da arama motoru optimizasyonu temel amacı internetin daha efektif bir kullanımıdır. Seo korkuclacak bir şey değil öğrenilmesi ve öğretilmesi gereken bir konudur.

Seo danışmanlığı kısaca seo konusunda bilgi ve deneyimlerini firmalara aktarmak talep edilmesi durumunda bir takım iyileştirme çalışmaları yapmaktır.
İyi bir seo danışmanı kendi alanındaki son güncellemeleri takip eder. Güzel referanslara sahiptir. Tutmayacağı sözler vermez. Ancak seo danışmanlığı diğer bütün uzmanlıklar gibi kötü kullanıma açıktır. Henüz yeni bir sektör olduğundan ve sık güncellendiğinden sertifikasyon ve otoriteleşmesi tamamlanmamıştır.

Örneğin 2005 yılının seo danışmanlığı ile 2011 yılının seo danışmanlığ farklıdır. Bu süreçte facebook, twitter ve pekçok web 2.0 öğe seo alanına dahil edilmiştir.

Seo danışmanı olarak ilk yapacağınız konu. Bilgilerin kaynaklarını belirleyip onları sıkıca takip etmektir. Bu kaynaklar arama motorlarının resmi duyuruları, o alandaki güvenilir sitelerin çıkardıkları yazı ve görsellerdir. Neyin güvenilir neyin güvenilmez olduğunu anlamak için harvard mezunu olmanız gerekmez. Kendiniz bir insanın yaklaşımından güvenilirliği tespit edebilirsiniz.

Diğer bir konu müşteri seçimidir. İyi seo danışmanları bilinçli müşterilerle çalışmayı yeğlerler çünkü anlaşması onlar için daha kolaydır.

Seo danışmanı belirleyen bazı işaretler vardır. Örneğin Google adwords sertifikası, websitelerine sahip olup olmadığı, programlama bilgisi, o alandaki tecrübesel yaşı, gözlem yeteneğinin bulunup bulunmaması ve diğer her işte olduğu gibi bazı erdemlere sahip olup olmaması. İş disiplini, çalışkanlığı, iletişim becerisi vb.

Seo danışmanı olmak bir süreç meselesidir. Tıpkı bir meyvenin olgunlaşması gibi zamanını beklemelidir. Webmaster sitesi muhtemelen alanında en çok bilgiyi en düzenli şekilde barındıran sitelerdendir. Bizdende faydalanıp iyi birer seo danışmanı olma konusunda pekçok fayda elde edebilirsiniz.

1 Yorum yapıldı “Seo Danışmanlığı Nedir ?”

  1. seoloper dedi ki:

    Seo ile ilgili blogları takip eder makalelleri fırsat buldukça okumaya çalışırım yazınız mantıklı ve açıklayıcı olmuş.
    başarılarınızın devamını dilerim

Yorum yap

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter