904 kez okundu

Premiere programı nedir ne işe yarar

10 10 904 kez okundu incelendi

Aşağıdaki anlatım yazarın Premiere 6.5 sürümü için yazdığı tanıtım yazısıdır.

Adobe Premiere programı film düzenleme programı olup başka birçok amaç için de kullanılabilir. Adobe Premier yazılımı ile herhangi bir zorlukla karşılaşmadan Sayısal Video (Digital Video-DV) elde edebilir, video ürünlerinizi güzelleştirmek için türünün en iyisi olan araçları kullanabilir, ardından da Web için veya kendinize özel filmler elde edebilirsiniz. Şuna inanıyoruz ki, ister profesyonel olun, isterse hevesli bir video üreticisi olun, Adobe Premiere yazılımının çok yönlülüğü, kullanım kolaylığı ve yeteneklerinden memnun kalacaksınız.
Premiere son sürümü eskisine oranla çok güzel bir takım yenilikler ve kolaylıklarla birlikte geliyor. Düzenlediğiniz filmi birlikte gelen Adobe MPEG Encoder sayesinde .mpg olarak direkt çıktı alabiliyor, geliştirilen Başlık Oluşturma araçlarıyla taslakları (templates) kullanabilir ve isterseniz kendi başlıklarınızı oluşturabilirsiniz.

Kısacası Premier, her yönüyle mükemmel bir program olup film düzenleme konusunda çok başarılı bir grafik çiziyor. Biraz profesyonellik istese de, amatör çalışan kimselerin de her yönüyle faydalanabilecekleri eşi bulunmaz bir yazılımdır. Bu programla düğün, nişan, sünnet töreni ve diğer merasimlerinizde, özel günlerinizde çektiğiniz filmleri düzenleyebilir, montaj yapabilir, ses ekleyebilir, bu yaptığınız filmlerden Video CD oluşturabilir, meşhur filmlerden istediğiniz sesleri alabilir, bu filmlerdeki her türlü görüntü ve sesi kendi tasarladığınız filmlerde kullanabilirsiniz. Eğer bu tür işlerden hoşlanıyorsanız, Premiere tam size göre. Haberiniz olsun.

Evet, programı bu kadar yağladıktan sonra başlayalım mı?

Adobe Premier Programının Kurulumu ve Başlatılması

Programın 30 günlük deneme sürümünü [url]www.adobe.com [/url]sitesinden indirebilirsiniz. Biz derslerimizi anlatırken, programın sisteminizde kurulu olduğunu var sayıyoruz ve derslerimize başlıyoruz.

Premier programı kurulurken birkaç programı da birlikte kurar ve o kurmazsa sizin kurmanız gerekecektir. Bu programlar, -daha üst sürümleri olursa iyi olur- DirectX 8.0, QuickTime 5.0, RealMedya, AdobeMPEG Encoder programlarıdır.

Premier, dosyaları kendi kütüphanesinden kullanmaz. Macromedia Flash programı gibi programlar ise, nesneleri içine alır ve her zaman oradan kullanırsınız, oysa Premier programı, dosyaları hard diskinizden görür. Böyle çalışması hem zaman kazandırır, hem de proje dosyalarımız yer kaplamazlar.

Pencere, özellik ve panellerin düzenine çalışma ortamı (workspace) adı verilir. Dört tip çalışma ortamı mevcuttur: A/B Editing, Single-Track Editing, Effects ve Audio.

Fazla kafanızı karıştırmak istemiyorum. Çünkü programda yabancı terimler çok olacak. Diğer programlara nazaran biraz daha değişik bir arayüzü vardır. Program; Project (Kütüphane), Monitor (burada filmleri kırpmak için ve önizleme için iki ayrı pencere vardır), Timeline (Zaman Çizgisi), Effect (Efektler) ve Audio (Ses denetimi) şeklinde pencerelerden oluşur.

Kırpmak ve değiştirmek istediğimiz dosyalarımız Project içine ithal (import) edildikten sonra, bu dosyalar üzerindeki işlemlerimizin tamamını da Timeline üzerinde gerçekleştiririz. Sıralama, kesme, kırpma, efekt ekleme işlemlerimiz için yerimiz Timeline penceresidir.

Derslerimiz esnasında biz Single-Track Editing çalışma ortamını kullanacağız. Bu şekilde ayarlamanızı tavsiye ediyorum, eğer bu şekilde ayarlanmış değilse Window>Workspace>Single-Track Editing şeklinde düzenleyin. Bir de çözünürlüğünüzün en iyi çalışma ortamı için, 1024*768 ve üzeri olmasını hararetle öneririm.

Bir noktayı atlamadan geçmeyelim, program ilk açıldığında bir tercihler kutusu belirir. Oradan hangi dosya sisteminde çalışma yapmak istiyorsak, onu seçmemiz gerekir. Biz Multimedia Video for Windows seçeneğini işaretledik. Siz de aynı şekilde yapabilirsiniz. Zaten işaretleyeceğiniz çalışma sisteminin özellikleri orada belirtiliyor. Kendiniz belirleyin.

Yoruma kapali.

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter