863 kez okundu

Facebook, WhatsApp’ı 19 Milyar dolara satın aldı!

10 10 863 kez okundu incelendi

Sosyal medya devi Facebook kendisi gibi mobil mesajlaşma devi Whatsapp’ı 12 Milyar$ Facebook hissesi, 4 Milyar$ nakit ve çalışanlar içim ek 3 Milyar$ RSU ile birlikte toplam da 19 Milyar$’a satın aldı.

Facebook ve Whatsapp bu anlaşmayı kendi sayfalarında ve bloglarında resmen duyurdu. Anlaşma imzalanmış olmasına rağmen herhangi bir vazgeçme durumunda Whatsapp’a 1 Milyar$ nakit olarak cezai para ödemek zorunda olacak. Bu para geçen yıl Instagram’ı almak için verdiği paraya eş değer durumda.

Facebook’un aylık 450 Milyondan fazla aktif mobil kullanıcısı olduğunu düşünürsek Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in bu hamleyle ne kadar zekice bir iş yaptığını anlayabiliriz.

Whatsapp kurucu ortağı ve CEO’su olan Jan Koum artık Facebook yönetim kurulu üyesi olarak çalışmaya devam edecek. WhatsApp toplamda sadece 50 civarında kişiyi istihdam etmektedir bunların 32 tanesi mühendis ve mühendis başına 500 Milyon$.

Facebook’un şu anda günlük 556 milyon aktif mobil kullanıcısı bulunuyor. WhatsApp’ın ise neredeyse Facebook’un yarısı kadarlık bir sayıyla 350 milyon aktif kullanıcısı var.

Yorum yap

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter