2.857 kez okundu

Facebook Timeline (Zaman Tüneli)

10 10 2.857 kez okundu incelendi

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, kullanıcı profilini görsel bir resim albümüne dönüştüren Timeline özelliğini tanıttı.

Mark Zuckerberg’in tabiriyle, normalde hayatınızın sadece son 15 dakikasını gösteren profil sayfanız, Timeline ile artık tüm hayatınızı çok daha görsel bir yapıda arkadaşlarınıza sunacak.

San Francisco’da düzenlenen F8 Konferansı’nda tanıtılan bu özellik ile kim olduğunuzu, neler yaptığınızı ve nerelerden geçtiğinizi kolaylıkla görebileceksiniz. Facebook profilleri, şu anda yaptığınız şeyleri göstermek için iyi bir alan olmasına rağmen, sizin ya da arkadaşlarınızın geçmişte yapıtğı şeyleri paylaşmak için pek uygun değil.

Bu boşluğu doldurmak için de Facebook Profil sayfasının tamamen yenileştirilmiş hali olan Timeline özelliği geliyor. Facebook, sitedeki geçmişinizde bulunan fotoğrafları, durum güncellemelerini ve etkinlikleri sizin zaman çizginize otomatik olarak ekliyor. Bunun yanı sıra kullanıcılar da eski fotoğraflarını ve diğer içerikleri bu bölüme kendileri ekleyebilecekler.

Yeni profil tasarımında, Facebook Places sayesinde bulunduğunuz yerlerin bir haritasını görmek de mümkün. Bu özellik ile doğum yerinizi bile işaretleyebilirsiniz.

Timeline özelliğinin amacı, Facebook üzerinde paylaştığınız tüm içeriği tekrar su yüzüne çıkarmak. Yaptığınız durum güncellemesi eskidi ise, o güncellemeyi bir daha görme ihtimaliniz oldukça zayıf. Facebook ekibi de sosyal ağı, arkadaşlarınızın kim olduğunu keşfederken kendinizi de ifade ettiğiniz bir alan haline getirmek istiyor. Timeline özelliği ile de bu “keşif” süreci oldukça eğlenceli olacağa benziyor.

https://www.facebook.com/about/timeline adresinden Timeline ile ilgili tüm detayları inceleyebilir ve Facebook’un Timeline’a özel hazırladığı videoyu seyredebilirsiniz.

Timeline özelliğinin birkaç hafta içinde herkese ulaşması bekleniyor. Facebook’un merakla beklenen bu özelliğinin neye benzediğini merak ediyorsanız, aşağıdaki tanıtım videosuna göz atabilirsiniz.

1 Yorum yapıldı “Facebook Timeline (Zaman Tüneli)”

  1. mehmet dağıtmaz dedi ki:

    profili eski haline nasıl getirebiliriz.. lütfen yardımcı olun..

Yorum yap

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter