1.846 kez okundu

E-ticaret nedir ne işe yarar nasıl yapılır ?

10 10 1.846 kez okundu incelendi

Konumuz e-ticaret, bu konu ile ilgili birçok yazı bulabiliriniz ama hep aynı kalıplar üzerine oturtulmuş metinlerdir bunlar. Biz ise işin bize getirecekleri ve götüreceklerinden bahsetmeliyiz. Belki de bazılarınız bunu okuduğunda “ah keşke daha önceden bu tarz bir şey çıksaydı da okusaydım” diyebilir. Umarım hepimize bir şeyler katar.

“E-ticarete atılmak istiyorum” diyen birisi ne yapmalı, öncelikle bunu uzun uzadıya düşünmeli. Kolay bir iş olmadığını bilmeli, kolay diyenleri dinleyip kapanıp gidenlerden ibret almalılar. O zaman neden zor paranız var, cesursunuz biraz teknik bilginizde var ama paranız yeterlimi bu işte çok büyük sitelerle kapışacağınız hatırlatırım adlarını saymama gerek yok zaten biliyoruz peki bu siteler ne zamandır ayakta çok uzun zaman bu zaman zarfında zaten bir yol almış ve bazı müşteri kitlesini kendisine bağlamışlar. Biz çok büyük bir hiper marketin karşısına bir market açarak başlayacağız.Çok gülünç değimli ama öyle ve bu işe başlarken ben şunu geçeceğim bunu sollayacağım derseniz siz inanılmaz hayalperestsiniz en başta kaybettiniz demektir. Amacınız bir yer tutmak olmalı güzel bir liste oluşturmalı ve size en yakın hedeften başlamalısınız. Bu google pr değeri olabilir. Link sayısı Alexa değeri olabilir, artık neyi gözünüze kestirirseniz. Ama en başında Ben “Hepsi Burada’nın üzerine çıkarım” diyen birisi yerden güneşe taş atmaya çalışıyordur.

“Sitemi kuracağım, ne yapmalıyım?” diyorsunuz. “O zaman giderim hemen bir hazır e-ticaret portalı açarım” dediğiniz anda üst tarafta size bahsettiğimi marketimsi bakkal olmaya adaysınız. Hayatınızın hatasını yapmış olursunuz. Tabi şu da var sadece uydu ya da cep telefonu satan bir köşe esnafı iseniz gidip hazır paket alın, zaten stoğunuzda olan ürünleri satacaksınız. Ama hedefiniz her şeyi satmak ise, o zaman olayda hazır paketler sizi sinir hastası edebilir.

“Hayır kardeşim ben hazır paket kullanıyorum, hiç sorunum yok!!!” Diyorsunuz. O zaman siz yeterince büyük değilsiniz, PR değeriniz 3, link sayınız 100 000, Alexa’nız 700.000, günlük siparişiniz de 3 veya 4 bile değildir. Sitenize günlük ziyaretçi sayısı 400 ile 600 arası, anlık ziyaretçi 5 ile 10 arası, bazen 0, ama bütün ziyaretçileriniz Google’dan gelmektedir. Paketinizin aylık veri aktarım değeri limiti 10 GB size sağlanan bu imkanlarla çok harika sonuçlar elde etmek pek mümkün olmayacaktır. Aynı zamanda bir hazır pakette yapabilecekleriniz kısıtlıdır, mesela sayfaların genel şekli ve içeriği ile oynayamazsınız. Kategori bazlı taksitlendirme ya da kargo bedava olayını uygulayabileceğiniz bir hazır paket şu anda bilmiyorum.

“Hazır paket ile başlarım, daha sonradan yazılımımı yazdırırım” diyorsunuz. Unutmayın paketin değişimi ile birçok değeriniz düşecek, insanlar ani değişime bir anlam veremeyecek, eski pozisyonunuza dönmeniz zaman alacaktır.

Tabi ki hazır paket satan firmaların hizmetleri de bazen çok iyi olabiliyor. Ama benim anlayışıma göre hepsi yetersiz.

Siz bu işe atılmak istediğinizde etrafınızı bu firmalar adına çalışan ve amaçları paket satmak olan, güya bu işin uzmanı bir sürü insan saracaktır. Onlara çok dikkat edilmeli, aslında sizin için değil, senelik alacakları paket fiyatı üzerindeki prime önem verdiklerine dikkat etmeliyiz. Sonra sitenize girişler arttığında bir üst pakete geçmek için senelik birkaç bin dolar ödemek sizde mide yanması yapar..

Parça parça anlatıyorum arkadaşlar, umarım bu sizin aklınızı dağıtmayacaktır.

Tamam paramız var, fikrimiz bi dünya, kendimize güveniyoruz yazılım yazdıracağız dedik, harika gidiyoruz. Ama ne yaptırmalıyım, bir yazılım şirketi ile gidip nasıl anlaşmalıyım, nasıl olacak, ne şekilde bir site istediğimi bile bilmezken? Aslında biliyorsunuz ama bildiğinizi bilmiyorsunuz.

Bir haftalık bir araştırma sonunda diğer e-ticaret sitelerini inceleyerek bir profil oluşturabilirsiniz. Gezmek yeterdir, tabiî ki isteklerinizde çok uçmak sizi ve yazılım şirketini zora sokabilir veya yazılımcı kişiyi. Bu uçuk fikirlerden kaçınmalı, çok aşırıya kaçmamalıyız. Adamın önüne 3000 sayfalık bir istek listesi koyarsanız kimse o siteyi size yazmaz. Zaten yazamaz, ömür yetmez.

Çok şey istemiyorum, ama tam olarak ne benim işimi kolaylaştırır? Diyorsanız neyde zorlanacağımıza bakmamız gerekir. Öncelikle en illet konu olan ürün güncelleme stok fiyat muhabbeti. Ama XML diye bir teknoloji var ve siz bu XML’leri sitenize basamıyorsanız, bu yazılımı yazdırmanında bir anlamı yoktur. Gidip bir CD dükkanı açın, daha rahat edersiniz.

“Elle girerim kardeşim ben ürünleri, ne olacak, o kadar elemanım var!!!”
Bakıyorumki çağı yakalayamamışız. İadelerle ve telefonla uğraşmak sizi çok meşgul ediyor. Ön provizyonsuz 1000 tl üzeri taksitli bir satışta kredi kartına yapacağınız bir geri iadede o müşteri ile o taksit sayısı kadar aylar boyunca uğraşacağınızı unutmayın.

– “Alo, ya bu benim karta taksit taksit yansıyor?”
– “Beyefendi, banka o şekilde yapmış..” dediğinizde olay bitmiştir.

“Ne yapacağım ben o zaman elle ürün giremeyecek miyim?”
Tabiî ki gireceksiniz ama öncelikle bir sitenin lokomotifi olan xml tabanlı ürünleri sitenize basacaksınız. Bilgisayar, küçük ev aletleri, saat, gibi XML’leri alacaksınız. 50000 ürünün stok ve fiyatını elle kontrol edemezsiniz, o kadar büyük değilsiniz.

“Bu tedarikçileri nasıl bulurum?”
Bu soruya benim cevabım sadece google dir.

Yazılımcı, “Nasıl olacak, 8 tane XML’i aktaramam, her birisinin farklı yapısı var?!” diyor.
O zaman o yazılımcı ile çalışmayacaksınız. Başınız ağrır.

“Sanalpos olayı ne olacak, nasıl ayarlayacağız bunları?”
O kısmını en popüler banka kartı hangi kart ise onunla halledeceksiniz. Birden hepsine saldırmayın, en çok para trafiğiniz hangi banka ile oluyorsa ilk oradan başlayın.

“Sitemi açtım yazılım gelişiyor, yazılıyor bir çok kategorimde ürünlerim de var, rahatım valla, ama hala satış olmuyor?”
Siz çok para kazanmak istemişsiniz, kar marjlarını bir gözden geçirin. Firmalarla peşin çalışın, özel fiyat isteyin. %15-%20 sizin için hayaldir. Böyle bir kazanç olmaz, akıllı davranın, diğer sitelerle eşit olun, sizi tercih etmelerini sağlayın aşırı indirim yapıp piyasayı bulandırıp tedarikçileriniz tarafından da sakın dışlanmayın. Kendinize özel marjlama yöntemleri geliştirin.

“Ben XML’i a firmasından alırım, ürünleri de daha ucuz olan üreticisinden alırım” 😀 diyorsanız.
Siz gene çok uçtunuz, yeni bir siteyi hiçbir üretici sallamaz. Bunu öğrenen dağıtıcılar da sizi dışlar, ortada kalırsınız ve yazık olur size ve paranıza.

“Ürünlerim günlük güncelleniyor, yazılımım gelişme aşamasında, ama gene de yeterli, satışlarım da fena değil ama kargolamada sorun yaşıyorum.:(“
Size en iyi hizmet edecek adamlar bu piyasada en tanınmayanlardır. Bunu unutmayın. En popüler olanlar çok nazlı ve pahalıdır. Aynı bizim mantığımız: Bir yere gelmek istiyorsanız önce ezilmek ve hizmet etmek zorundasınız.

“Peki nasıl olmalı kargo olayı ?”
Siz firmalardan ürünleri kargo ile kendinize yollatırsanız vay sizin halinize! Ürün size, sizden müşteriye telef olursunuz. Gelişme aşamasında çalıştığınız kargo firması sizin için ürünü almalı ve istediğiniz yere götürmeli, daha sonra ise sizin aracınız bunları toplamalı ve yerinize getirmelidir. Henüz gelişme aşamasında iken çok hiddetlenmemelisiniz, ama çok paranız var ise bunları duymazdan gelebilirsiniz. Aracınız sabahtan çıkar ve ürünleri toplar size getirir, mis gibi kutunuza koyar, aynı gün kargolama yapar, neyin nereye, ne şekilde yollandığını bilirsiniz.

“Peki bu iş yeri çok kalabalık oldu, nasıl olacak? Maliyet artıyor?”
İşte bu çok kötü. En başta gücünüz vardı hani, şimdi neden korktunuz? Bu işin kolay olmadığını söylemiştik. Demek ki vazgeçmek üzeresiniz, bu da üzücü.

“Hayır biraz eleman azaltırım, hallederler.”
Tabi ki hallederler, ama sorun şu ki ne kadar dayanıklılar? Kaliteli eleman bulmak zor, ama onları kaybetmek çok kolay. Eleman azaldıkça kalite düşer. O yüzden tekrar düşününüz ve bu işe ciddiyetle yaklaşmaya çalışınız.

Reklam konusunda ne yapacağım? Bir sürü yere reklam veriyorum, ama sonuç yok, satış olmuyor.”
O bir sürü yere karar veren arkadaş ile bir daha konuşun. Ne yapmak istediğini tam olarak biliyor mu? Reklam verilen yerlere başka kimler reklam veriyor ve ne durumdalar? Sizinle onlar arasındaki farklar ne? filan falan… Bu unsurlara bakın, akıllı davranın, paranız çarçur edilemez. Çok paranız varsa gidip büyük bir sanal mağazayı satın alın, uğraşmayın.

Gelen aramalar :

Yoruma kapali.

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter