2.010 kez okundu

Asp.net ile php arasındaki farklar ve kullanım alanları

10 10 2.010 kez okundu incelendi

Son zamanlarda sıkça sorulan sorulardan hangi programı öğrenmeliyim şeklinde sorularla karşılaşıyoruz. Genel olarak PHP ve ASP.Net karşılaştırması yapılıyor. Şimdi sizlere kendi bilgilerim ve araştırmalarım sonucunda hazırladığım dersi sunacağım.

PHP Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Aslında PHP ile proje üreten insanlar çok iyi bilirler ki, PHP öğrenilmesi zor bir yazılım değildir. Sadece bütün web yazılımlarında olduğu gibi bunda da biraz olsun üzerinde denemeler yapmak gerekir. PHP, aslında içerisinde html kodlarının gömülü olduğu bir yapıya sahip. Üzerinde çalıştığımız projeleri .php veya kullandığımız sürüme göre .php2,.php3 şeklinde kaydedebiliriz.

Bunun yanı sıra PHP’nin en güzel özelliklerinden birisi de oyun programı yazmaya kadar birçok amaca hitap ediyor olmasıdır. Birçok veri
tabanı ile de uyumlu çalışabiliyor olması en iyi avantajlarından bir tanesidir. PHP’de hata konusunda sıkıntı yaşabiliyoruz. Yani kullanıcı yazdığı programda çoğu zaman hatayı bulma konusunda zorluk yaşayabiliyor.

Pek çok uygulama, oyun, web tasarım ve programlama gibi alanlarda PHP programı ile çalışabiliyoruz.

ASP.Net Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Asp.Net PHP’ye göre daha çok kullanılan bir yazılım dilidir. Bunun en önemli sebeplerinden birisi de Asp.Net’in .Net platformu üyesi olmasıdır. Microsoft Visual Studio ile projeler üretebileceğiniz ASP.Net, Visual Studio’nun bünyesinde bulunan birçok güçlü yazılım dillerinden herhangi biri ile çalışabilmenize imkan tanıyor. Bunun yanı sıra PHP’de bir çok hata ile baş etmek zorunda kalıyoruz. Ve çözüm yolları konusunda sıkıntı yaşayabiliyoruz. ASP.Net’de ise Visual Studio bizim için hata yollarını tespit ediyor. Ve bize çözüm yolları sunuyor.

ASP.Net genel olarak e-ticaret uygulamalarında, web tasarım ve programlama alanında kullanılan bir programdır.

İki programda da amacımız aynı olabiliyor. Tabi birbirlerine göre farklılık gösterebiliyorlar. Bizim herhangi bir projeye başmadan önce
kullanabildiğimiz, üzerinde daha önceden de çalışmalar yaptığımız bir program tercih etmemiz bize daha kolaylık sağlayacaktır.

Programlama konusunda herkese başarılar dilerim.

Gelen aramalar :

Yorum yap

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter