1.117 kez okundu

W3 uyumlu flash embed kodu

10 10 1.117 kez okundu incelendi

Web sayfanıza XHTML kurallarına uygun flash embed edebilirsiniz.

Web sitelerini XHTML standartlarına uyumlu hale getirmeye çalışırken birçok kez karşılaştığım sorun Flash’ın sayfa içindeki embed koduyla ilgiliydi. Sizlerinde başına gelmiştir mutlaka ve bu yazı öyle tahmin ediyorumki bu konuda kaynak olacaktır. Şimdi gelin birlikte XHTML’de embed kodunun gömülmesini inceleyelim.
W3C XHTML standartlarını oldukça katı yapmış durumdaydı. Bunu sayfamın Transitional sayfa yapısına uygun olarak kodlanmış olmasına rağmen söylüyorum. Strict’i siz düşünün..!

XHTML’de artık Flash embed kodlarını sayfanıza rahatlıkla eklemiyorsunuz. Flash’ın yüksekliğini, genişliğini ayarlamak istiyorsanız bunu CSS’de tanımlama yaparak belirliyorsunuz. Dreamweaver CS3’de sitenize Flash yerleştirdiğinizde kod kısmına otomatik olarak aşağıdaki kod satırı gibi bir kod yerleşiyor.

<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=9,0,28,0" width="550" height="400">
<param name="movie" value="images/dosyadi.swf" />
<param name="quality" value="high" />
<embed src="images/dosyadi.swf" quality="high" pluginspage="http://www.adobe.com/shockwave/download/download.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash" type="application/x-shockwave-flash" width="550" height="400"></embed>
</object>

Ancak bu kod satırı XHTML standartlarına uygun değil (en azından XHTML Transitional’a) Bunun yerine şöyle yapmanız gerekiyor:

<object type="application/x-shockwave-flash" data="images/dosyadi.swf">
<param name="movie" value="images/dosyadi.swf" />
</object>

Buna görede CSS’e şu kodu yazmanız gerekiyor:

object.flash_stil {
width: 550px;
height:400px;
}

Böylece flash’larınız sayfada XHTML standartlarına uygun olarak yer alacak.

Yoruma kapali.

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter