1.387 kez okundu

Flash dinamik sayfa yapımı dışarıdan bilgi çekmek

10 10 1.387 kez okundu incelendi

Flash’da yaptığınız sitenin güncellemesi dışarıdan içerik okutamayanlar için her zaman sorun olmuştur. Oysa ki güncelenecek yerleri bir text doyasından alsak, güncellemeyi daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabiliriz. Şimdi bunu öğreneceğiz. Sitedeki güncellenmesi gereken yazıları dışarıdaki bir text dosyasından alarak hazırlayacağız ve güncellenmesi gerekirken sadece text dosyasında içeriği değiştirmemiz yeterli olacak.

1.) Öncelikle body_txt isimli movie clip oluşturuyoruz.

http://www.sanalkurs.net/images/dersler/ders1.jpg

2.) Oluşturduğumuz Movie Clip’in içine Dynamic Text oluşturuyoruz. Properties Panelinden text’in Single line özelliğini Multiline yapıyoruz ve var degerinide “txt” yazıyoruz. (Bu text alanına dışarıdan aldığımız text dosyamızda yazan içerik bulunacak.)

http://www.sanalkurs.net/images/dersler/ders2.jpg

3.) Movie Clibimizi scene’ye (sahneye) alıyoruz.

4.) Scene’ye (sahneye) “Action” İsimli yeni bir layer ekliyoruz.

http://www.sanalkurs.net/images/dersler/ders3.jpg

5.) Yeni eklediğimiz “Action” isimli layerımızın ilk frame’ine tıklayıp klavyeden F9 basarak Actions Panelini açıyoruz buraya aşağıda belirtiğim kodu yazıyoruz.

body_txt.loadVariables("icerik.txt", txt);

6.) En son olarak da flash çalışmanızı kaydettiğiniz yere ?icerik? isimli bir text dosyası oluşturuyoruz. İçene de şunu yazıyoruz.

txt=Yazmak istediginizi bu alana yazınız.

Evet arkadaşlar, bu uygulamaları eksiksiz yaptığınızda göreceksiniz ki, text dosyanızdaki “txt=” den sonrasını alarak flash çalışmanıza yerleştiriyor.

Yoruma kapali.

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter