1.157 kez okundu

Bill Gates ve Mark Zuckerberg Türk olsaydı acaba ne olurdu ?

10 10 1.157 kez okundu incelendi

Bill Gates ve Mark Zuckerberg modern çağa damgasını vuran iki insan ve ikisi de Amerikalı. Eğer ikisi de Türk olsalardı acaba şimdiki kadar başarılı olabilir miydi?

William Henry Gates, nam-ı diğer Bill Gates, 1955 yılında Washingtonda doğmuş. 13 yaşında girdiği Lakeside okulunda bilgisayarla tanışmış.

Yani 1968 yılında. Bizim ülkemizde, telefonun her mahallede bir tane olduğu yıllarda. Programlama tekniklerini de burada öğrenmiş. Yazdığı ilk program, bilgisayara karşı tic-tac-toe (SOS) oynamayı sağlayan bir programmış.

1973 yılında Harvarda kabul edilmiş Bill Gates. 1974 yılında MITS firmasından aldığı sipariş Microsoft ve Windows efsanesinin başlangıcı oldu ve 1975 yılında Harvarddan ayrıldı ve bir daha da geri dönmedi Bill Gates.

Eğer Türk olsaydı Gates, muhtemelen 1975 yılında ailesi tarafından, hiçbir güvencesi olmayan bir iş yapmak yerine okulunu bitirip bir devlet memurluğu ya da sigortalı bir işte çalışmasını isterlerdi. Büyük ihtimalle oğullarına kimse kız vermez diye üzülürlerdi. Ve yine muhtemelen, Bill Gates, Windowsu geliştirmenin ve dünyayı değiştirecek bir yazılımı bulmanın eşiğindeyken askere gitmek zorunda kalmıştı ve belki de öyle bir yazılım hiçbir zaman ortaya çıkmamıştı ya da onun askerde olduğu sırada başkası tarafından benzer bir yazılım bulunup, piyasayı domine etmeye başlamıştı.

Gelelim, daha yakın zamanların kahramanı ve Timesın 2010 yılının kişisi seçtiği Mark Zuckerberge.

Zuckerberg 1986 doğumlu. 1990 yılında babası Atari BASIC programlamayı öğretmiş ve daha sonra David Newman adında bir yazılımcıdan ders aldırmış Mark Zuckerberge. Küçük yaşlarından beri yazılım dehası olarak tanımlanıyor.

Facebooku kurmadan önce facemash adında bir site açıyor ve birkaç saat gibi kısa bir süre içinde, doluluktan dolayı Harvardın bilgisayar sunucularının çökmesine neden oluyor. Facebookun kurulmasının hikayesi The Social Network adlı filmde anlatılıyor zaten.

Eğer Zuckerberg Türk olsaydı, muhtemelen Facebooka yatırımcı bulmak için ve siteyi yaygın hale getirmek için Harvardı bırakınca, ailesinde okkalı bir azar işitirdi. Ardından okuldan ayrıldığı için tecili kaldırılıp askere alınırdı. Yaptığı site aile kurumuna zarar verdiği gerekçesiyle devlet büyüklerimiz tarafından medya aracılığıyla eleştirilirdi ardından da.

30 yaşında bir Türk genci olarak, sık sık merak ediyorum, acaba ne zaman dünyanın medeni ülkelerinde yaşayan insanlar tarafından gıpta edilerek bakılan bir yaşamımız olabilecek. Acaba ne zaman batılı ülkeler bizim yaptıklarımızı örnek alacaklar. Acaba ne zaman, devletimiz yaşamı bizim için kolaylaştırmaya başlayacak. Ne zaman ülkemizdeki sorunlar, ülkemizdeki güzelliklerden daha az hale gelecek.

Yoruma kapali.

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter