569 kez okundu

Bilgisayarcının Kuralları

10 10 569 kez okundu incelendi

Neden bu isim verilmiş bilmiyorum? Yazının dilindeki argoluk için de affınıza…

(1) Acımasızca test et!

(2) “Benim makinemde çalışıyodu ama..” diye bi olay yoktur!

(3) “Bu çok mantıksız!” diye bişi yoktur!

(4) “Aha bak yapıyom olmuyo!” diye bir şey yoktur! Bir sonraki denemede olduğunu görürsünüz.
(5) Yemek yenilen yere . . . . ! Programlama yaparken bi şeyleri ürettiğin yerle onları çalıştırdığın yer aynı olmamalı.

(6) Test ederken her bir adımı geçmeden, teker teker sabır göstererek yap! Test ederken sabırlı olmak lazım. Sabırsızlar testçi olamaz, olmamalı! Mide problemleri olanları da testçi yapmamak lazım! Test yapılırken hafif tempoda müzik dinlenilebilir. Kahve içmeyin test yaparken.

(7) Bilgisayara, monitöre, klavyeye, programa, API’ye salak denmez! Sensin salak! Ortada bi salaklık olduğu kesin. Ama ne bilgisayar, ne klavye, ne monitör, ne program, ne de API’den kaynaklanan bi salaklık bu! Bizzat senin salaklığın.

(8) Testçilerle Developerlar (program geliştiriciler) birbirine gıcık olmalı! Developerlar testçileri gıcık etsin. Böylelikle testçilerin kinle yüklenerek developer’ın yaptıklarını göçertmek için yeterince sebebi olsun. Bu da testlerin daha başarılı olmalarını sağlayacak!

(9) Yazdığın programda kendi adını kim yazdığını belirtmek dışında kullanma! Mesela: Değişken adı olarak kullanma! Ekrana mesaj yazdırırken kullanma! Örnek veri hazırlarken kullanma!

(10) Bir geliştirici (developer) kendi hatalarının yüzüne vurulması karşısında hiçbir surette alınganlık, kırgınlık, kızgınlık duymamalıdır. Fıtraten buna uygun olmayanlar geliştirici olmamalıdır.

Yoruma kapali.

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter