2.218 kez okundu

Microsoft Word de Görünüm Menüsü İnceleme

10 10 2.218 kez okundu incelendi

Bu dersimizde sizlere Görünüm menüsü hakkında bahsedeceğim biraz.

http://resim.sanalkurs.net/uploads/Grnm.jpg

Normal: Ekran görünümü ile ilgili bir komuttur. İlk 5 komut bu düzen ile ilgilirid. Yani sayfamızı nasıl görmek istiyorsak onu seçiyoruz. Bu ilk 5 seçenekten ikisini seçme gibi bir durumunuz yoktur. Her belkge için bir tanesini seçebilirsiniz. Bu herhangi bir belgenin normal görünümde yazma ve düzenlemeleri yapmanıza yarar.
Web Düzeni: Eğer web sayfası düzenliyorsanız ya da mhtml ile bir sayfa yapıyorsanız word’de bu görünüm çok daha uygundur sizin için.
Sayfa Düzeni: Bir şeyler yazıyorsanız bu en uygunudur. Bu görünümde sayfa düzeninde uyguladığınız ayarları görerek yazabilirsiniz. Görünümünü ayarlayarak yazmanızda önemli bir faktördür bu durumda.
Okuma Düzeni: Ekranda 2 sayfayı göstererek yazmanıza olanak sağlar. Çoğu zaman işe yarayacak bir görünümdür.
Anahat: Wordpad gibi görünür. Eğer rahat ederseniz bu görünüm de güzeldir.

Görev Bölmesi: Sağ menüyü açmanıza yarar. En son sağda Office Panosu’nu açtıysanız o görünecektir. Üstteki ikondan diğer yardımlara da ulaşabilirsiniz.
Araç Çubukları: Buradan ekranda bulunan araç çubuklarını kaldırabilirsiniz. Ayrıca ekranda olmayanları da aynı şekilde işaretleyerek ekrana getirebilirsiniz.
Cetvel: Sayfa Görünümü’nde solda ve üstte olmak üzere iki tane cetvel bulunur. Burada sayfanın uzunluğu falan gözükür. Ayrıca bu cetvel üzerinde paragraf başını ve atlamaları ayarlayabilirsiniz.
Belge Bağlantıları: Buradan belge üzerindeki bağlantıları liste hâlinde görüntüleyebilirsiniz.
Küçük Resimler: PowerPoint’ten görmeye alıştığımız sayfaların görünüşleri solda küçük resim olarak göstermeyi sağlar.
Üstbilgi ve Altbilgi: Bu komutu seçtiğimiz zaman üstte ve altta bölümler oluşur. Buraya sayfa hakkında bilgiler girebiliriz. Mesela sayfa, yarig gibi. Bu bilgiler her sayfaya otomatik olarak eklenir ve sadece bu komut ile düzenlenebilir.
Dipnotlar: ve Biçimlendirme: Bu komutlar hakkında bir bilgim yok. Daha önce kullanmadığım için bilemiyorum. Eğer bilen varsa yorumlar’a yazabilirse sevinirim açıkçası.
Tam Ekran: Bu komutla başlat menüsünü ve araç çubuğu gibi Word dışındaki şeyleri görmemenizi sağlayan bir moddur. İşe yaradığı çok durum olmuştur. Mesela Word’den bir sunum yapacaksak bu modda gösterim estetik açısından çok daha iyi olacaktır. Kısa yolu F11’dir. modu kapatmak için esc’e ya da ekrana çıkan “tam ekran’ı kapat” butonu ile kapatabiliriz.
Yakınlaştır: Sayfaya yakınlaşmamıza yarar. Sayfa genişliğince, Uzunluğunca görmek istiyor olabiliriz yazarken. Bu ayarları görebiliriz. Ayrıca % oranları ile de yakınlaşma, uzaklaşma yapabiliriz. Klavyeden kısa yolu da Ctrl+Mouse Topu’dur. Ctrl’a basılı tutarak fare topu ile ileri geri yaparsak yakınlaşıp uzaklaşabiliriz.

Gelen aramalar :

Yoruma kapali.

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter