2.532 kez okundu

Favicon nedir,ne işe yarar,nasıl kullanılır ?

10 10 2.532 kez okundu incelendi

Web sitenizin adını yazdığınız adres çubuğundaki küçük ikona Favicon denir. Peki adres çubuğundaki ikon nasıl yapılır. Favicon terimi İngilizce Favorites Icon kelimelerinin kısaltılması ile oluşturulmuş bir kelimedir. Favicon web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar adres satırında görünecektir. Buradaki ikon web sitenizin simgedir marka logosu gibi düşünebilirsiniz bu simge sizin küçük logonuzdur web siteniz büyüdükçe yani markalaştıkça kullanıcılar sitenizi ikonunuz ile tanıyabilir.

Faviconun SEO’ya etkisi

Favicon, siteler açısından bir kalite yönergesidir. Özellikle sitelerin, kullanıcıların aklında kalması için sitenin logosu kadar etkili bir özelliktir. Yeni web teknolojilerinde, ortaya çıkan Favicon özelliği, web teknolojilerinin SEO’ya etkisi açısından da kullanılması gerekmektedir. Daha çok seo daki önemi, Kullanıcılar açısından hatırda kalmayı sağlaması sebebiyle, SEO’da dolaylı etkisi vardır.

Faviconu Nasıl Kullanılır?

Favicon kullanmak istediğiniz sayfanın <head> </head> tagları arasına aşağıdaki kodu eklemelisiniz. Koddaki href kısmı favicon.ico resminizin yerini belirler. Mesela aşağıdaki html kodunda favicon.ico dosyası ana (kök) dizinde bulunmaktadır.

<link rel=”shortcut icon” href=”/favicon.ico” type=”image/x-icon” />

Favicon Kullanmanın Faydaları Nelerdir:

– Favicon kullanırsanız ziyaretçileriniz sitenizi sık kullanılanlara eklediğinde site adınızın hemen önünde favori ikonunuz yer alacaktır. Böylelikle sitenizin kolayca bulunabilmesini sağlayacaktır.

Arama motorları sitenizi indekslerken yada web tarayıcıları sitenizi ziyaretçilere gösteren favicon.ico dosyasına erişmeye çalışırlar, bu dosya yoksa sunucu hata dosyasına dosyanın bulunmadığını belirten bir satır ekler. Siteniz çok hit alan bir site ise bu zamanla log dosyalarınızın çok fazla büyümesine ve sunucunuzun yavaşlamasına yol açar.

Ziyaretçi sitenizin kısa yolunu masaüstüne oluşturursa, kısa yol simgesi favicon resmi ile siteniz ayıredici bir şekilde masaüstünde yer alacaktır.

Genellikle site tasarımı ile aynı stile sahip olan, 16×16 ve 32×32 piksel büyüklüğündeki faviconlar sitenin tasarımının, dolayısıyla renk ve genel stilinin ziyaretçinin zihninde kalmasına yardımcı olmakta, ziyaretçinin beyninde küçük de olsa yer edinmektedirler. Dolayısı ile sitenizi bu küçük favicon ile artık tanıyor olmaktalar.

– Favicon, sitenizin markalaşmasına katkı sağlar.

– Favicon, amatör veya profesyonel tüm web sitelerinde kullanılmalıdır.

– Favicon, küçük bir dosyadır ve genellikle pek önemsenmez fakat katkısı azımsanmayacak kadar büyüktür.

Gelen aramalar :

2 Yorum yapıldı “Favicon nedir,ne işe yarar,nasıl kullanılır ?”

  1. aura cleanmax dedi ki:

    Açıklamalar için teşekkürler.Hemen bir favicon oluşturup siteme ekleyeceğim.

  2. Editor dedi ki:

    Merhaba Barış, yazıya küçük ama önemli ayrıntılar için teşekkürler..

Yorum yap

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter