2.740 kez okundu

Altın Örümcek Web Ödülleri

10 10 2.740 kez okundu incelendi

Altın Örümcek Web Ödülleri, web ve İnternet teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilen başarılı projelerin daha iyi tanıtılması ve hak ettiği yeri bulması, bu alanda yapılacak yatırımların özendirilmesi ve gündem oluşturulması amacıyla gerçekleştirilen, geleneksel hale gelmiş Türkiye’deki ilk ve tek platform bağımsız organizasyondur.

Bu yıl 10. su düzenlenecek olan web ödüllerine blog kategorisinden barisozcan.net ekibi olarak bizde katılmayı düşünüyoruz.Bu yıl eklenen halk oylamasında desteklerinizi eksik etmezseniz seviniriz 🙂

DorukNet tarafından bu yıl 10.su düzenlenen Altın Örümcek Web Ödülleri için başvurular 01 Aralık Perşembe günü başlıyor. DorukNet Pazarlama Müdürü Aslı Cem Avcılar dokuz yıl içerisinde 21 bin 775 başvurunun değerlendirildiğini belirterek 10. yılda 25 bini geçmeyi hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız web ödülleri organizasyonu olan Altın Örümcek Web Ödülleri’nde toplam 34 kategoride 2011 yılının internet teknolojileri alanındaki projeleri ve en iyi web siteleri ödüllendirilecek.

10. Altın Örümcek Web Ödülleri için başvuru yapmak isteyen adaylar başvurularını 01 – 30 Aralık 2011 tarihleri arasında www.altinorumcek.com web sitesinden gerçekleştirebilecek. Yarışma ile ilgili bilgilerin detaylı bir şekilde yer aldığı web sitesinde tüm verilere kolaylıkla erişilebiliyor.

Altın Örümcek Başvuru Adımları

Altın Örümcek Ödül Takvimi

Dokuz yılda toplam 21 bin 775 web sitesi değerlendirildi, 321 web sitesi birincilik ödülü aldı.

DorukNet Pazarlama Müdürü Aslı Cem Avcılar Altın Örümcek Web Ödülleri’nin şimdiye kadar hiç kesintiye uğramadan düzenli olarak gerçekleştirildiğini belirterek geride kalan dokuz yıl içinde 21 bin 775 başvurunun juri üyeleri tarafından değerlendirildiğini söyledi. Her geçen yıl başvuru sayısının arttığını belirten Avcılar şimdiye kadar birincilik ödülü alan web sitesi sayısının ise 321 olduğunu sözlerine ekledi. Aslı Cem Avcılılar Altın Örümcek’in 10. yılında toplam başvuru sayının 25 bini geçmesini beklediklerini söyledi.

Sosyal Medya Altın Örümcek’teki yerini aldı.

Altın Örümcek ödülüne sahip olmak isteyenler 34 kategori içerisinden, üç farklı kategoride başvuruda bulunabilecekler. Bir web sitesi için en fazla üç farklı kategoride başvuru yapılabilecek. 10. Altın Örümcek Web Ödülleri’nde bu yıl sosyal medya ayrı bir kategori olarak eklendi. Bu kategoride belirli bir markanın, bir ürünün, kampanyanın veya hizmetin iletişimini yapmak amacıyla geliştirilen sosyal medya uygulamaları değerlendirilecek.

Altın Örümcek’te zaman işlemeye başlıyor
01 Aralık Pazartesi günü adaylık başvurusu ile başlayacak Altın Örümcek Web Ödülleri’nde süreç Haziran ayında 34 kategoride en iyi web sitelerine ödüllerin verilmesi ile son bulacak.

Başvuru süresinin bitiminden sonra bilişim, medya ve iş dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan juri üyeleri toplanarak adayları ön eleme, grup elemeleri ve final elemelerinde üç aşamalı olarak eleyecekler. Final değerlendirmeleri sonucunda jürinin oyları ile belirlenmiş olan ödül sahipleri düzenlenecek olan ödül gecesinde açıklanacak.

Organizasyonda bu yıl da Halk Oylaması ile internet kullanıcılarının da katılımının teşvik edildiği, beğenilerini duyurabilecekleri bir platform yer alıyor. Halk oylamasına katılmak isteyen internet kullanıcıları 05 – 30 Mart 2012 tarihleri arasında organizasyonun resmi web sitesini ziyaret ederek oylama hakkında detaylı bilgiye ulaşabilecekler.

Tarihçesi

Altın Örümcek Web Ödülleri, Doruk.net’in sponsorluğunda 2002’den beri gerçekleşmekte olan bir yarışmadır. Yarışmanın ilk yıllarında PC Magazine Türkiye ve Microsoft da sponsor olmuştur.

Ödüller 48 kişilik bir Jüri topluluğunca oylanarak verilmektedir. Bir web sitesinin bu ödüle layık görülmesi için jüri üyeleri web sitelerini, tasarım, navigasyon, içerik, teknoloji, etkileşim, pazarlama, yaratıcılık/yenilik, gizlilik politikası/bilgi güvenliği, genel deneyim/kullanılabilirlik başlıkları altında incelemektedir.

Sektörel Kategorilerde de; Bilgi Teknolojileri, Finansal Servisler, Kamu Kurumu, Medya/Eğlence, Otomotiv, Pazarlama ve İletişim, Perakendecilik/Mağazacılık, Profesyonel Servisler, Sağlık/İlaç, Seyahat/Turizm, Telekomünikasyon, Üretim Sanayii, Yaratıcı Servisler ve Yiyecek/İçecek başlıkları altında ödül vermektedir.

Logo ve ödül

Altın Örümcek logosu Emre Erdem, ödülleri Erdoğan Sarma tarafından tasarlanmıştır.

Ödül tarihi

22 Mayıs 2002 tarihinde gerçekleşen ilk ödül töreni, dönemin Kültür Bakanı İstemihan Talay’ın katılımı ile gerçekleştirilmiştir.

2004 yılında, toplam 30 kategorinin en iyi siteleri ödüllendirildi. Kamu Kurumu kategorisinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sitesi www.ibb.gov.tr birinci olurken, En İyi Web Sitesi ödülü, geçtiğimiz yıllarda da Altın Örümcek’te başarılı siteler arasında yer alan yemeksepeti.com ‘un oldu. Aynı yıl içerisinde stuweb ogrenci.bahcesehir.edu.tr alan adıyla birlikte jüri özel ödülü’nün sahibi oldu.

2005 itibariyle; Türk web sitelerine; Bilim, Eğitim, En İyi Multimedya Uygulaması, E-ticaret, Finans, Genel Portallar, Haber, Kültür/Sanat, Mizah, Müzik, Otomobil, Oyun, Radyo/TV, Sağlık, Servisler, Seyahat/Turizm, Sinema, Sivil Toplum Kuruluşu, Spor, Topluluk ve Yaşam Tarzı başlıklarında ödül verilmiştir.

Yukarda belirtilen 35 kategori dışında da; Jüri Özel ödülü ve En İyi Web Sitesi ödülü verilmektedir. 2002’deki en iyi web sitesi ödülünü turk.net, 2003’de mynet, 2004 ve 2005 yıllarında da yemeksepeti.com almıştır.

2006 yılı itibariyle kategori sayısı 46’ya çıkacak olan ödül kategorilerinde; finalistlerin yanı sıra; her kategori başına 3 web sitesi belirlenmektedir.

Ancak, ödüllerin sahiplerini bulamadığı ya da hiçbir sitenin söz konusu ödüle layık görülmediği de olmuştur. Örneğin, 2005 yılında hiçbir haber sitesi herhangi bir haber kategorisinde ödül alamamıştır.

2006 yılında; istanbulmodern.org “En iyi site” ödülünü alırken, ottomanempiretshirts.com “En iyi tasarım” ödülünü, genbilim.com “En iyi bilim sitesi” ödülünü ve Vikipedi de “En iyi içerik” ödülünü kazanmıştır.

Gelen aramalar :

Yorum yap

Barış Ozcan Facebook Sayfasi
Barış Ozcan Twitter